Makedonya için Atina’da Protesto Var

Şubat 4, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 1411 Görüntülenme
ATİNA – Son günlerde binlerce Yunanlı, dünyanın en zor anlaşmazlıklarından birini çözebilecek potansiyel bir uzlaşmayı protesto etmek için ülkenin başkentine akıyor.
Atina genelindeki büyük yolları ve ulaşım ağlarını halihazırda kapatan gösterinin, son yıllarda en büyük protesto olabilecek olanı bir milyon kişiye ulaşması bekleniyor.
Şehrin metropol polis gücü, tam uyanıktı ve tahmini 50.000 polis memurunun hepsini, sol kanat militanlar bir karşı protesto hazırlarken konuşlandırdı. Barikatlar kuruldu ve polisler, iki protestoyu ayrı tutmak için konumlandılar.
Ülkenin güçlü Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından desteklenen organizatörler, Yunanistan genelindeki göstericileri getirmek için 3000 otobüs kiraladı. Geleneksel kostümler giyen ve Yunan bayraklarını sallayan binlerce kişi Avrupa’nın en güneydeki sınırı olan Girit’e kadar adalardan feribotlara geldi.
Atina parlamentosu dışındaki protesto, geçtiğimiz ay Selanik’te Makedonya’nın Yunan bölgesinin başkenti olan popüler gösteri dalgasının ikincisidir.
Yunanistan’daki birçok kişi, kuzey komşusunun aynı adı taşıyan Yunan bölgesi üzerindeki bölgesel tasarımlardan ve kültürel hırsızlıktan kaçınmak için adını değiştirmesi konusunda ısrar ettiler.
Bununla birlikte, başlıca Slav nüfusunun Büyük İskender’in, Yunanistan’ın en ünlü eski savaşçısından kaynaklandığını söyleyen Makedonya, BM’yi 1995 yılında eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti Etiketini vermesi için bir anlaşma imzalamaya zorlayarak adını değiştirmeyi uzun zamandır reddetti.
BM arabulucusu olan Matthew Nimetz, yeni tahkim safhasında, Republika Nova Makedonija (Yeni Makedonya Cumhuriyeti) de dahil olmak üzere beş ismin yer aldığı bir liste çizdi.
Yapılan anketlerde, Makedonların yüzde 60’ından fazlasının AB’ye giriş ve askeri ittifak karşılığında bir isim değişikliği kabul etmeye istekli oldukları gösterildi. Atina’da türküler ve milli marş hoparlörlerden geçerken Yunanlılar, münhasır haklarını Makedonya adına kabul etmeyi reddettiklerini söyledi.
Yunan göstericilerinden Vassilis Papadimitriou “Bizden farklı bir isim, farklı bir kimlik bulsunlar” dedi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!