Makedonya İsim Değişikliğinde Referanduma Gidiyor

Temmuz 30, 2018 0 Yorum Balkanlar 653 Görüntülenme
Makedonya İsim Değişikliğinde Referanduma Gidiyor

Makedonya Meclisinde yapılan oturumda 68 “evet” oyu ile önerilen referandum tarihi kabul edildi. Yunanistan ile yapılan anlaşmasındaki “Kuzey Makedonya” ismi için ülke 30 Eylül’de referanduma gidiyor.

Üsküp – Bugün Makedonya Meclisinde gerçekleşen oturumda iktidar partisinin önerdiği referandum tarihi 68 “evet” oyu ile kabul edildi. Buna göre Makedonya ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmada ülkenin isim değişikliğine gidip “Kuzey Makedonya” önerisi 30 Eylül’de halk oylamasına sunulacak.

Yapılacak referandumda Makedonya vatandaşlarına: “Makedonya Cumhuriyeti ile Yunanistan Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmayı kabul ederek AB ve NATO üyeliğinden yana mısınız?” sorusu sorulacak.

İktidar Partisi Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Meclis Grubu Koordinatörü Tomislav Tuntev yaptığı açıklamada halkın kararının tarih değiştireceğini ve istikrarlı bir gelecek sağlayacağını söyledi. Tuntev: “Burada sizlerin önümde dürüst olmalıyım. Bütün Makedon halkı için bu kararın kolay olmadığını biliyorum. Biliyorum ki, hepimiz için bazen acı verici olsa da bu ciddi bir mesele. AB ve NATO’nun sahip olduğumuz tek alternatif olduğuna inanıyoruz. Başka bir fırsatımız veya seçeneğimiz yok” dedi.

Muhalefet Partisi Oylamaya Katılmadı

“Kuzey Makedonya” ismi için 30 Eylül’de yapılması önerilen referandum oylamasına muhalefet partisi  İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO-DPMNE) katılmadı. Yunanistan ile yapılan anlaşmayı desteklemeyen muhalefet ayrıca referandum sorusuna da karşı çıktı. Muhalif milletvekilleri sorunun bu şekilde halka sunulması, iktidarın almak istediği sonuca göre oluşturulduğunu söyledi.

Milletvekilleri referandum sorusunun AB üyeliği, NATO üyeliği ve isim değişikliği şeklinde 3 soru içerdiğini, buna bağlı olarak vatandaşların yönlendirici soruya maruz kaldıklarını dile getirdi.

30 Eylül’de yapılacak halk oylamasında “evet” oyunun çıkmasıyla ülkenin ismi hem ülke içinde hem de uluslararası alanda “Kuzey Makedonya” olarak değişecek. “Hayır” oyunun çıkması halinde “Makedonya Cumhuriyeti” ismi  ile devam edilerek Yunanistan ile yapılan anlaşma sonuç vermeyecek.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!