Makedonya İsim Sorununda Son Durum

Mayıs 30, 2018 0 Yorum Balkanlar 691 Görüntülenme
Makedonya İsim Sorununda Son Durum

Makedonya’nın isim sorununa ilişkin Mayıs ayı boyunca devam eden Yunanistan ve Makedonya Dışişleri Bakanlarının görüşmeleri sona erdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias meslektaşı Dimitrov ile görüşmelerin tamamlandığını bundan sonra müzakerelerin teknik heyetler düzeyinde devam edeceğini söyledi.

Makedonya ile Yunanistan arasında var olan isim sorunu tartışmaları devam ediyor. Söz konusu sorunu çözüme kavuşturmak adına Mayıs ayı boyunca ülkelerin Dışişleri Bakanları Nikos Kocias ve Nikola Dimitoruv, Sunion, Selanik, Sofya, Brüksel’de bir araya geldi. Yunan Bakan Kocias meslektaşı Dimitrov ile görüşmelerin tamamlandığını bundan sonra müzakerelerin teknik heyetler düzeyinde devam edeceğini söyledi.

Benzer bir açıklama da Makedonya Dışişleri Bakanı Dimitrov tarafından yapıldı. Dimitrov: “Sürecin nasıl işlediğini görüp tecrübe ettik. Bu aşamadan sonra meseleyi başkanlara bırakmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“İlinden Makedonya Cumhuriyeti”

Geçtiğimiz günlerde Makedonya’nın mevcut iktidarı Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) sorunun çözüme varabilmesi adına önerilerde bulundu. Başbakan Zoran Zaev önderliğinde Makedonya’nın Yunanistan tarafından kabul görebilmesi için  “İlinden Makedonya Cumhuriyeti” önerisini sunuldu. Makedonya için en uygun çözümün “İlinden” adıyla olacağını söyledi.

“İlinden Makedonya Cumhuriyeti” Önerisi Kabul Görmüyor

Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov bugün yaptığı açıklamada öngörülen anlaşma örneğini kabul etmeyeceğini bildirdi.

Mevcut SDSM iktidarının ortağı Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim ise Makedonya’nın isim sorunu çözümünü desteklediğini ancak “İlinden Makedonya Cumhuriyeti” önerisini kabul etmeyeceğini duyurdu. Yeni ismin Türkler ve diğer grupları da kapsayacak ortak bir öneriden oluşması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlara yapılan kamuoyu yoklamalarında ise kimilerine göre “Kuzey Makedonya” isim önerisinde bulunulabilinir. Diğer bir grup, isim sorununun çözümü için Makedonya’nı taviz vermesi gerektiğini ve buna uygun davranışların sergilenmesi düşüncesindeler. Halkın diğer bir bölümü ise “Makedonya, Makedonya olarak kalacak” söylemiyle hareket ederek gerekirse AB ve NATO üyeliğini de istemediklerini bildirdiler.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!