Makedonya İslam Birliğinden inşaatlarına izin verilmeyen camiler hakkında açıklama geldi

Mart 27, 2019 0 Yorum Balkanlar 432 Görüntülenme
Makedonya İslam Birliğinden inşaatlarına izin verilmeyen camiler hakkında açıklama geldi

Makedonya İslam Birliği, geçtiğimiz günlerde hükümetle arasındaki “tehdit” krizine bugün yazılı açıklamayla cevap verdi.

Başbakanlığa gönderilen mektupta İslam Birliği’nin Ohri’deki Ali Paşa Camisi inşaatı hakkında duyduğu memnuniyetsizliğin dile getirildiği kaydedilen açıklamada, “Ohri’de şu anda sadece Ali Paşa camisi bulunuyor ve bu caminin restorasyonunda da bizim için kabul edilemez engeller ortaya çıkıyor” denildi.

Manastır’daki Yeni Caminin restorasyonu sırasında da aynı sorunlarla karşılaşıldığı hatırlatılan açıklamada, Lazets köyünde cami inşaatına izin verilmediği gibi İştip’teki  Hüsameddin Paşa camisinin arazisinin de Maliye Bakanlığı tarafından Makedon Ortodoks Kilisesine satıldığına yer verildi.

“Vakıf mallarımız iade edilmedi”

Makedonya İslam Birliği, yazılı açıklamasında hükümetin gönderdikleri taleplere cevap dahi vermediğini de kaydetti. Açıklamada, “Adem-i merkezileşme sistemi kapsamında vakıf mallarının küçük bir bölümünün bile bize iade edilmemesinden dolayı ayrımcılık yapıldığını hissediyoruz. Biz, yüzyıllar boyunca bu topraklarda yaşayan Müslümanların mirasını hem Tanrı hem de Müslümanlar için yönetmekle mükellefiz. Ne yazık ki ikinci yılını dolduran sözde ‘reform’ hükümeti, bırakın taleplerimize karşılık vermeyi bir cevap bile vermedi” denildi.

Tüm bu nedenlerden dolayı İslam Birliğinin taleplerinin “Tehdit” olmadığı kaydedilirken, hükümetten “boş vaatler yerine diyalogla sorunların çözüme kavuşturulması” talep edildi.

 

Yeni Balkan

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!