Makedonya Meclisi Kuzey Makedonya ismini onayladı

Ocak 12, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 655 Görüntülenme
Makedonya Meclisi Kuzey Makedonya ismini onayladı

Makedonya Hükümetinin Yunanistan ile yaptığı Prespa Anlaşmasının öngördüğü Kuzey Makedonya ismi 2/3 çoğunluğu sağlayarak meclisten geçti.

Dün Makedonya Meclisi, Yunan Hükümetiyle imzalanan Prespa Anlaşmasının gerektirdiği anayasa değişiklikleri ve ülkenin adının Kuzey Makedonya olarak değiştirilmesini onayladı. Meclisin 75. oturum çerçevesinde 81 milletvekilinin oyunu alan anayasa taslakları kabul edildi.

Arnavut Partilerinin talepleri dahil edildi

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Zoran Zaev 76 milletvekilinin oyunu garantilediğini söyleyerek, çoğunluğu gerektiren 80 milletvekiline ulaşmanın yollarını aradı. Bu kapsamda Arnavut Partileri BESA ve Arnavut Birliği liderleri ile bir araya geldi. Görüşmeler BESA Lideri Bilal Kasami’nin öne sürdüğü şartlar çerçevesinde gündeme taşındı. Kasami “vatandaşlık tanımı” ve “diaspora” konuları üzerinde durarak, anayasanın giriş bölümünde “Makedonya Cumhuriyeti vatandaşları, Makedon halkı, Arnavut halkı, Türk halkı, Ulah halkı, Sırp halkı, Roman halkı, Boşnak halkı ve diğerleri” olarak belirtilmesini istedi.  Diaspora konusunda ise ülkede vatandaşlığı bulunan her millettin haklarının korunması istendi.

3 gün süren müzakerelerin ardından Kasami’nin öne sürdüğü şartları kabul eden Başbakan böylece BESA milletvekillerinin oylarını garanti altına almayı başardı.

Mecliste tartışma ve oylamaların en geç 15 Ocak’ta bitmesi öngörülüyordu. Beklenen tarihten erken gerçekleşen oylamalar ile birlikte Prespa Anlaşmasının ikinci aşaması Yunanistan meclisinde devam edecek.

Muhalefet oylamaya katılmadı

Ülkenin Ana Muhalefet Partisi İç Makedonya Devrimci Örgütü (VMRO) milletvekilleri oylamaya katılmadı. VMRO Lideri Hristiyan Miçkovski Prespa Anlaşmasının meclisten geçmemesi için elinden gelen her şeyi yapacağını söylemişti.

Buna dair Çarşamba akşamları başkent Üsküp, hafta sonları ise ülkenin diğer şehirlerinde protestolar düzenleyerek hükümetin istifası istendi.

Dünkü oylamanın ardından basına açıklamalarda bulunan Miçlovski Anayasa değişikliğinin baskılar, tehditler, şantaj ve pazarlık yoluyla yapıldığını söyledi.

Yunanistan Lideri Aleksis Çipras, NATO ve AB temsilcilerinden Makedonya’nın kararına tebrik mesajları gelirken, Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov bir açıklamada bulunmadı.

Makedonya’nın İsim Sorunu

Makedonya Cumhuriyetinin 8 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından Yunanistan yeni kurulan bu ülkeyi anayasal ismiyle tanımadı. “Makedonya”nın devlet isminden ziyade Yunanistan sınırları içinde bir bölgeyi oluşturduğu, Yunan kimliği ve kültürünün bir parçası olduğunu ileri sürerek “Makedonya” adı kullanıldığı sürece bu ülkeyi tanımayacağı konusunda kararlılık gösterdi.

Bağımsızlığın ardından 1993 yılının Nisan ayında BM’ye üyeliği garantileyen Makedonya Yunanistan’ın itirazıyla karşılaştı. Gelişmelerin ardından Makedonya ancak “ Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla BM’ye üye olabildi.

Bağımsız Makedonya AB ve NATO’ya üyelik yolunda güney komşusu Yunanistan’ın itirazları en büyük engel olarak görülüyordu.

Prespa Anlaşması-Kuzey Makedonya

Yıllardan beri süregelen isim sorununa çözüm üretmek adına geçtiğimiz yılın Mayıs ayında iki ülkenin liderleri masaya oturmuştu. Makedonya Cumhuriyetinin Kuzey Makedonya ismini kabul etmesi şartıyla Prespa Anlaşması imzalandı. Makedonya Meclisinde yapılan oturumlarda 68 “evet” oyu ile önerilen referandum tarihi kabul edilerek anlaşma 30 Eylül’de halk oylamasına sunuldu. Referandumda %90’ın üzerinde “evet” oyu çıkmasına rağmen katılımın %36’yı aşamaması Makedonya’nın durumunu belirlemede yetersiz kalmıştı.

Süreç 3 aydan uzun bir süredir Makedonya meclisinde gündemi oluşturan konuların başında yer aldı. Dün 81 milletvekilinin oylarıyla çoğunluk sağlandı ve anayasa değişikliği onaylanarak Kuzey Makedonya ismi Makedonya tarafından kabul edildi.

Anlaşma Yunanistan meclisinden geçmesi durumunda Makedonya’nın en kısa zamanda AB ve NATO’ya üyelik sürecinin başlaması bekleniyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!