Makedonya Türk Edebiyatında Bir Dünya Klasiği: Necati Zekeriya

Mart 1, 2019 0 Yorum Balkanlar , Kültür 502 Görüntülenme
Makedonya Türk Edebiyatında Bir Dünya Klasiği: Necati Zekeriya

TÜRKSOY tarafından düzenlenen Türk Dünyasının Öncüleri Konferanslarının on üçüncüsü gerçekleştirildi. Doğumunun 90. Yılında Makedonya Türk Edebiyatında Bir Dünya Klasiği başlığı altında Necati Zekeriya anlatıldı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) düzenlediği Türk Dünyasının Öncüleri Konferansının bu seferki konusu Makedonya Türk Edebiyatının dehası Necati Zekeriya oldu. TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde düzenlenen konferansta konuşmacılar arasında Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil, Dr. Nazlı Rana Gürel, Eleştirmen- Gazetececi Saadet Gürel, Dr. Zeki Gürel yer alırken, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski ve Türk Dünyasına ilgi duyan pek çok katılımcı da vardı.

Konferans, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un selamlama konuşmalarıyla başladı. Kaseinov Necati Zekeriya’yı Makedonya Türk Edebiyatının mimarı olarak adlandırdı. Kaseinov, TÜRKSOY’un ortak kültürün tanıtılması adına var gücü ile çalıştığını belirterek konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucinski ise Kaseinov ve Makedonya-Türkiye ilişkilerinde ortak dostluğu teşvik eden herkese teşekkür ederken, Necati Zekeriya’nın Türk Edebiyatını Makedonya’ya Makedon Edebiyatını ise Türkiye’ye taşıdığını söyledi. Mucunski: “ Necati Zekeriya Türkiye- Makedonya arasında sevgi dilini kullanarak insanların Makedonya’da sevgi içinde yaşamasına katkı sunmuştur” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından “Rumeli’deki Türk Kilometre Taşları” adlı yazarın hayatını anlatan belgesel izletildi.

Konuşmacılar arasında yer alan Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil, Necati Zekeriya’nın hayatını anlatırken Türkçe eğitimin önemini vurguladı.

İbrahimgil, Necati Zekeriya’nın Türkçe eğitim kitaplarının hazırlanmasındaki katkılarına dikkat çekerek “Necati Zekeriya’nın katkıları ile açılan okulda eğitim gördüm. Çocukluğum onun eserlerini okumakla geçti. Türk kimliğini taşımamda en çok emeği geçen kişidir. Makedonya’da Türk milli kimliğinin oluşmasında ve yaşamasında aile kan bağından çok Türkçe eğitim belirleyicidir. Makedonya’da ve Kosova’da Türkçe okul ve sınıflar sayesinde Türk kimliği yaşayabilmiştir” dedi.

Dr. Nazlı Rana Gürel ise Necati Zekeriya’nın Makedonya Türk Edebiyatına sunduğu katkıları vurgularken, yazarın kitaplarında işlediği Orhan karakteri üzerine çözümlemede bulundu. Rana Gürel, Yunus Emre’nin sevelim sevilelim sözünü Necati Zekeriya’nın eserlerinde bulduğunu söyledi.

Rana Gürel çocuk edebiyatının önemine değinerek, Necati Zekeriya’nın eserlerinde çocuklara kardeşlik mesajları, sevginin dilinin aynılığı, çocukların etnik ve dinsel olarak ayrılmadığını metinler üzerinden örneklerle anlattı.

Bir diğer konuşmacı Gazeteci Saadet Nebi ise Birlik Hatıraları başlığıyla Necati Zekeriya ile olan anılarını aktardı. Yazarın önderliğine dikkat çeken Nebi “O yalnızca şiirle ilgilenmezdi. İnsanlığa da çok önem veren biriydi. İnsanlar arasında ayrım yapmazdı. Necati Zekeriya ile Birlik Gazetesinde çalıştığım sürece onun insan olarak büyüklüğünü gösteren pek çok durumla karşılaştım” dedi.

Makedonya Türk Edebiyatında Bir dünya Klasiği başlığıyla konferansın son konuşmacısı Dr. Zeki Gürel ise yazarın eserlerini anlattı. İkinci Kuşak yazarlar arasında yer alan Necati Zekeriya’nın “Bizim Sokağın Çocukları” çalışmasının dünya klasiğinde bir değere sahip olduğunu söyledi.

Makedonya’da Türkçe yayın sorununa değinen Gürel, Türk öğrencilerin Necati Zekeriya’nın eserlerini okuyamadıklarının altını çizerken, Makedonya Türklerinin bir araya gelerek ortak çalışmalar yapmaları gerektiği çağrısında bulundu. Gürel sözlerini “ Balkanlar’a selam gönderme fırsatı veren herkese teşekkür ediyorum” sözleriyle tamamladı.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!