Makedonya’da Erken Seçim Protestosu

Haziran 4, 2018 0 Yorum Balkanlar 616 Görüntülenme
Makedonya’da Erken Seçim Protestosu

Makedonya’nın ana muhalefet partisi İç Makedon Devrimci Örgütü- Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) başkent Üsküp’te protesto düzenleyerek erken seçim gösterilerinde bulundu.

Makedonya’nın ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE başkent Üsküp’te protesto düzenleyerek erken seçim gösterilerinde bulundu. Protestoya ülkenin farklı şehirlerinden binlerce kişi katıldı..

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, hükümetin Yunanistan ile isim sorununun çözümüne yönelik yapılacak anayasa değişikliğine karşı olduklarını belirtti.

Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte erken genel seçim talebinde bulunan Mickoski, seçimlerden 100 gün önce geçici hükümet kurulmasını istedi.

Makedonya’nın İsim Sorunu

Makedonya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana Yunanistan ile isim sorunu bulunuyor. Yunanistan, ülke sınırlar içinde Makedonya isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle, Makedonya’nın ismini değiştirmesini istiyor. Makedonya isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!