Makedonya’da İsim Sorununa Protesto

Mart 7, 2018 0 Yorum Balkanlar 954 Görüntülenme
Makedonya’da İsim Sorununa Protesto

Üsküp’te Makedonya ile Yunanistan arasında uzlaşılamayan isim sorununa karşı protesto düzenlendi. Makedonya Meydanında yapılan protestonun yanı sıra Makedon diasporası dünyanın 14 şehrinde sokağa çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Üsküp’te Makedonya ile Yunanistan arasında uzlaşılamayan isim sorununa karşı protesto düzenlendi. Makedonya Meydanında yapılan protestonun yanı sıra Makedonya diasporası dünyanın 14 şehrinde sokağa çıktı.

“Bizim Adımız Bizim Hakkınız” sloganları atan protestocular, Makedon halkının ulusal çıkarlarını tehlikeye atan politikalardan memnun olmadıklarını bildirdiler. Katılımcılar, isim değişikliğini kabul etmediklerini ve gerekiyorsa AB ve NATO’ya da üye olmak istemediklerini duyurdular.

En Çok Konuşulan Konu Oldu

AB ve NATO üyelik sürecinde olan Makedonya’nın Yunanistan ile var olan isim sorununa çözüm bulması isteniyor. Uzun zamandır süren tartışmalarda Yunanistan tarafından Makedonya Cumhuriyetinin  isim değiştirerek ülkenin isminin Kuzey, Yeni ya da Vardar Makedonyası olarak değiştirilmesi öneriliyor.

Önerilen isimler Makedon halkının tepkisini çekiyor. Radyo Slobodna Evropa’nın haberine göre isim sorunu her iki ülkede de en çok konuşulan ve tartışılan konu oldu.

İsim sorunu haberleri, sosyal medya hesaplarında en çok yorum yapılan ve üzerinde tartışılan konuların başında yer alıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!