Makedonya’da Türk Ordusuna selam gönderen okul yönetimi ve öğrenciler tepkiyle karşılaştı

Ekim 19, 2019 0 Yorum Balkanlar 156 Görüntülenme
Makedonya’da Türk Ordusuna selam gönderen okul yönetimi ve öğrenciler tepkiyle karşılaştı

Makedonya’nın Gostivar şehrindeki Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu öğrencileri ve öğretmenlerinin büyük Türk bayrağı altında Mehmetçiğe gönderdiği selam bakanlık, belediye ve sözde insan hakları kurumlarına dert oldu.

Türk çocuklarının Türk bayrağı altında poz vermeleri siyasi mesaj olarak nitelendirildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, bugün yayınladığı açıklamayla olayı kınadı ve okulların siyasete alet edilmemeleri yönünde talimat verdi. Bakanlık, eğitim müfettişliğinin konuyla ilgili soruşturma başlattığını da açıkladı.

Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve Helsinki İnsan Hakları Komitesi de okul yönetimini kınadı.

Ancak en önemli kınama Türk toplumundan söz konusu kurumlara geldi. Türk halkı, sosyal medya üzerinden paylaştı mesajlarla bakanlık ve belediyeyi kınadı. Türk bayrağının ülkede yaşayan Türklerin milli sembolü olduğu, burada herhangi bir partinin veya hareketin sembolüne yer verilmediği vurgulandı. Türk halkı, olayın siyasi bir arka planı olmadığını, konuyu asıl siyasete çekenin kınama yayınlayan kurumlar olduğu yönünde fikir belirtti.

Bakalım şanlı Türk bayrağının açılmasına tepki gösteren bakanlık, belediye ve insan hakları kuruluşları Makedon ve Arnavut okullarında da benzer aktivitelere tepki gösterecek mi yoksa yıllarca olduğu gibi yine sessiz kalmayı mı tercih edecek.

Kaynak: Yeni Balkan

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!