Manas Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan oldu

Ağustos 14, 2020 0 Yorum Türkistan , Türkiye 333 Görüntülenme
Manas Üniversitesi’nin yeni  Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan oldu

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ne (KTMÜ) rektör olarak Prof.Dr. Alpaslan CEYLAN’ı atadı.

KTMÜ internet sayfasında yer alan açıklamaya göre,  Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, YÖK’ün 10.08.2020 tarihli kararıyla üniversitenin yeni rektörü olarak atandı. Üniversite camiasının açıklamasında, ‘‘Engin bilgi ve tecrübeleriyle üniversitemizi başarıyla geleceğe taşıyacak rektörümüz Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ı tebrik eder, görevinin hayırlara vesile olmasını dileriz’’ mesajı yer alıyor.

Üniversitenin önceki rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı’nın Şubat 2011’den beri üstlendiği rektörlük görevine, görev süresinin tamamlanması sebebiyle son verildi.

Türkiye ve Kırgızistan hükümetleri tarafından KTMÜ’nün  kurulmasına ilişkin imzalar 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir’de atılmıştı. Özel statülü bir devlet üniversitesi olan KTMÜ, başkent Bişkek’te bulunuyor ve bölgenin en çok tercih edilen üniversitelerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Alpaslan Ceylan Kimdir?

1959 Erzurum doğumlu olan Alpaslan Ceylan, 1985’te Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu oldu. Ceylan, hem yüksek lisans hem doktora eğitimini aynı üniversitenin Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında tamamlamıştır. 2009’da ise öğretim üyesi olduğu Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin profesör unvanı verilmiştir. Eskiçağ tarihi konusunda onlarca kitap ve makale yazan profesör, arkeolojik birçok önemli çalışmalara da imza atmıştır. Alpaslan Ceylan, en son olarak Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı görevini üstlenmiştir.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!