Manastır’ın Kapalı Çarşısı

Mart 18, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 1137 Görüntülenme
Manastır’ın Kapalı Çarşısı

İstanbul’daki Kapalı Çarşısının örneğini takiben, Makedonya’daki Manastır’da küçük bir Kapalı Çarşı var. Bu çarşı şehrin tam merkezinde bulunuyor. Dragor Nehri’nin rıhtımıyla dört büyük demir kapı, güzellik dünyasına açar.

Lüks her dükkandan akıyor. İpek, tığ işi ve diğer değerli kumaşlar vücuda sarılır, ovulur, ezilir. Akşamları kilitlenirler, güzelliğini ve servetini koynunda tutarlar. Ve böylece her gün bu güne… Suyun köpürmesini dinlemek, yüzdeki rüzgarı hissetmek gerekir.

Çarşıdan ayrılmış çekirdeğinden ayrılmış, geçmiş zamanın yalnız tanıkları olarak kalmıştır.

Şehir merkezinin hemen yakınında bulunan Bezisten, Osmanlı yönetiminden bu yana Manastır’daki en çarpıcı ve en eski binalardan biridir. Üç iç sokağa ve dört büyük metal kapıya sahip bir kaleye benzeyen çok sayıdaki kubbesiyle bölgedeki en büyük kapalı çarşılardan biridir.

XV yüzyılda büyük vezir ve tanınmış kurucusu Kara Daut Paşa Uzunçarşılı olan Rumeli Beylerbeyi tarafından yaptırılmıştır. Ancak bu bina çok güvenli görünse de zaman zaman soyuldu ve yakıldı. Ancak yine de ayakta durabiliyor. Bezisten’in çerçevelerinde, inşaattan 19. yüzyıla kadar geçen sürede, tekstil ve değerli kumaşların satıldığı çok sayıda dükkan sık sık inşa edildi. Aynı zamanda, hazineye götürülmeden önce Rumeli Vilayeti’nin her yerinden gelen özel paranın tutulduğu bir hazineydi.

XIX yüzyıldan beri çarşının içinde 84 mağaza bulunuyor. Bugün, çoğu, modern bir şekilde donatılmış ve çeşitli ürünler satılmaktadır. Bununla birlikte, tüm iç dönüşümlere rağmen, Bezisten’in dış görünüşü ilk günkü yapımını koruyor…

XVI-XIX. yüzyıl dönemlerine ait Manastr (Bitola) tarafından korunan kayıtlar, 86 mağazası ile örtülü çarşı “Bezisten – Bedesten” de dahil olmak üzere, Türk inşaatının karakteristik özelliklerinden bahseder. XV. yüzyılda inşa edilen bu kapalı çarşı Rumeli Beylerbeyi, Sadrazam ve ünlü donör Kodzha Daut Paşa Uzuncarsılı’nın bağışlarıdır.

O dönemde sık sık soygun ve yağma nedeniyle kapanan pazarın inşasına özel bir ilgi gösterilmiş ve oldukça sağlam bir malzeme kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar, kapalı bir pazar çeşitli malların ve kumaşların satıldığı kapalı çarşı olarak hizmet verdi.

Bir gün Makedonya – Manastır’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, çeşitli ürünler satan birçok modern donanımlı dükkanın bulunduğu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden Bezisten’i (kapalı çarşı) ziyaret etmelisiniz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!