Manastır’ın Tarihe Tanıklık Eden Kapalı Çarşısı

Nisan 15, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 1046 Görüntülenme
Manastır’ın Tarihe Tanıklık Eden Kapalı Çarşısı

İstanbul’un göz bebeği olan Kapalı Çarşının bir benzeri de Makedonya’nın incisi olarak adlandırılan Manastır şehrindedir. Şehrin tam merkezinde bulunan çarşı, Dragor Nehri’nin çevrelemesiyle de güzellik kapılarını ziyaretçilerine açar…

Her bir dükkânı ayrı bir güzelliğe sahip olan tarihi çarşı, birbirinden güzel ipek kumaşlar, el emeği tığ işleri ve değerli ürünleriyle ziyaretçilerini çekmeye devam ediyor…

Şehir merkezinin hemen yakınında bulunan ve Osmanlı döneminden kalma bir diğer tarihi yer ise Bezisten… Osmanlı’dan bu yana Manastır’daki en çarpıcı ve en eskilerinden biri olan tarihi yer, üç iç sokağa ve dört büyük metal kapıya sahiptir. Aynı zamanda bir kaleye benzeyen çok sayıdaki kubbesiyle bölgedeki en büyük kapalı çarşılardan biri olma özelliğini taşıyor.

Asırlık çarşı Bezisten, XV. yüzyılda ünlü vezir Kara Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde güvenli olarak görünen bu çarşı, zaman zaman hırsızlık ve kundaklama olaylarına da şahit olmuştur. Fakat her şeye rağmen o hala dimdik ayakta duruyor.

Bezisten’in kuruluşundan 19. yüzyıla kadar geçen sürede, tekstil ve değerli kumaşların satıldığı bir çarşı olduğu kadar aynı zamanda da hazineye götürülmeden önce Rumeli Vilayeti’nin her yerinden gelen özel paranın tutulduğu bir kasa görevi görüyordu.

Bünyesinde 84 mağaza barındıran çarşının dükkânları bugün modern bir şekilde donatılmış olup, içerisinde de çeşitli ürünler satılmaktadır. Yıllardan beri zamana ayak uyduran iç yapısına rağmen tarihi Bezisten’in dış görünüşü ilk günkü halini koruyor…

Türk mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan çarşı Rumeli Beylerbeyi, Sadrazam ve ünlü donörKodzhaDaut Paşa’nın Makedonya’ya en büyük mirasıdır.

O dönemde çok sayıda soygun ve yağma olaylarıyla kapanan pazarın inşasına özel bir ilgi gösterilmiş ve oldukça sağlam bir malzemeyle onarımı yapılmıştır.

Bir gün Makedonya’nın en güzel şehirlerinden Manastır’ı ziyaret etmeyi düşünürseniz, Osmanlı mimarisinin bu en nadide örneklerinden olan Bezisten’i (kapalı çarşı) mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!