Mehmet Akif Ersoy Batı Trakya’da anıldı

Mart 17, 2019 0 Yorum Balkanlar , Kültür 438 Görüntülenme
Mehmet Akif Ersoy Batı Trakya’da anıldı

Ünlü Türk şairi ve İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin (BTAYTD) düzenlediği etkinlikle anıldı.

“Çanakkale Savaşları’nın 104. Yıldönümünde Bir Karakter Abidesi Olarak İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans, 15 Mart Cuma günü Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde (GTGB) düzenlendi.

Konferansta, Batı Trakyalılara ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’u  Edirne Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen anlattı.

BTAYTD’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe başta BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı olmak üzere, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Rodop Milletvekilleri Mustafa Mustafa ve İlhan Ahmet, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, GTGB Başkanı Necat Ahmet, Eyalet Meclis Üyesi ve Yassıköy Belediye Başkan adayı Önder Mümin, Gümülcine Belediye Meclis Üyeleri Cihan İmamoğlu ve Sibel Mustafaoğlu, BTAYTD Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Esat, yerel yöneticiler ve soydaşlar katıldı.

İstiklal Marşı Türk Milletinin imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın simgesidir”

Etkinliğin açılış konuşmasını BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı yaptı. “İstiklal marşı, milli birlik ve beraberlikle eşsiz bir mücadele ile atılan imzanın, milletin duygu ve düşüncesine tercüman olarak derin bir vatan ve millet sevgisi büyük bir coşku ile kaleme alınan eşsiz bir sanat eseridir” diyen Baltacı sözlerine şöyle devam etti: “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy eseri ile Türk toplumunun duygu ve hislerine tercüman olmuştur. Orduları dağıtılmış milletine müjdeler veriyordu mısralarında. Mavzeri, fişeği olmayan yalın ayak Anadolu halkına zaferler vaat ediyordu o eşsiz satırlarında. İstiklal marşı Türk milletinin imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın simgesidir. Milli marşlar, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir vesika niteliğindedir.”

Daha sonra Edirne Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen söz alarak, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’u anlattı. İlk olarak Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı Çanakkale Şiiri’nden bahseden Günşen, “Her Türk çocuğu Çanakkale’yi, Anafartalar’ı, Conkbayır’ı, Gelibolu’yu, Karatepe’yi, Kabatepe’yi, Kanlısırt’ı, Alçıtepe’yi… gezip görmeli, kahraman ecdadımıza dua edip onlardan ders almalıdır. Ayrıca Türkçe’den Çanakklae şehitlerine bir abide diken Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” şiirini damarlarındaki kanı coşa coşa okuyup ruhunu yıkamalıdır” sözlerine yer verdi.

Konuşmasının devamında İstiklal marşının yazılışını anlatan Günşen, “Bizim milli marşımız, anlamı ve özü bakımından İstiklal Savaşı’mızın çetin günlerinin hatıralarıyla doludur. Kahraman ordumuzun ve milletimizin bin bir güçlük ve çaresizlik içinde “Yedi Düvel”e karşı verdiği mücadelenin, Mehmetçiklerimizin kanlarıyla yazılmış eşsiz ve tarihlere sığmayan destanıdır İstiklal Marşı’mız. İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921’de kabul edilmiş olmakla birlikte, mucizevi bir şekilde tam bir yıl beş ay yedi gün öncesinden 9 Eylül 1922’deki Türk’ün İstiklal Savaşı zaferini müjdeler” diye konuştu.

Muhteva olarak İstiklal Marşı’nın beş ana temel fikir üzerine bina edildiğini söyleyen Günşen bunları şu şekilde sıraladı: “Türk’ün istiklal aşkı, Hakk’a inanma ve tapma, iman gücü, vatanın kutsallığı ve kıymeti, din duygusu ile bütünleşme.”

Son olarak Prof. Dr. Ahmet Günşen sözlerini, “Adı ve sesi vatan ufuklarında her gün yeni doğan güneşle bayrakla birlikte bugün de şükran ve rahmetle anıyoruz. Eseri ve emaneti kan ve irfanla kurulan Cumhuriyet’imiz ebediyyen var oldukça yaşayacak, yaşatılacaktır. İstiklal Marşı’nın anlam ve önemini anlayabilmek için; Türk tarihi, İslam dini ve Türk’ün İslam anlayışı, Türk milletinin karakterini iyi bilmek, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u çok iyi tanımak, Türk dilini söz ve söyleyiş incelikleriyle iyi bilmek, nihayet İstiklal Marşı’mızın yazıldığı Milli Mücadele yıllarındaki karanlık günleri, aziz vatanımızın ve büyük milletimizin içinde bulunduğu ruh halini ve yaşadığı şartları çok iyi bilmek gerekir” diyerek tamamladı.

Daha sonra Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu söz alarak konuşmasına Prof. Dr. Ahmet Günşen’e sunumlarından dolayı teşekkür ederek başladı.

Başkonsolos Ömeroğlu konuşmasında şunları aktardı:

“Ben de çeşitli yerlerde yaptığım görevlerde Mehmet Akif Ersoy öyle ya da böyle karşımıza çıktı. Burada söylenen bazı cümleler hep karşıma çıktı. Mesela “Çanakkale Geçilmez”. Önceki görev yerim Haydarabat idi. Haydarabat Hindistan’ın ortasında bir yer. Mehmet Akif Ersoy Haydarabad’ı bile andığı birkaç dizesi var. 1915 ile 1920 yıllarından bahsediyoruz. Haydarabad o zaman bir devlet ve Haydarabad’dan bir grup askeri bile getirip Çanakkale’de savaştırmaya çalışıyorlar. Müslüman oldukları için güvenmediklerinden dolayı daha arka planda farklı işlerde onlara kullanıyorlardı. Bu da Mehmet Akif’in karşıma çıkan başka bir yönüydü. Hocamız en son cehaletten bahsetti. Ben bu işte çeşitli etkinliklere katıldığımdan dolayı oralarda çeşitli dizeleri dinledim. Mehmet Akif Ersoy, Almanya’ya gidip geldikten sonra kendisine soruyorlar üstad Almanya’yı nasıl buldun diye? O da “yaşayışları dinimiz gibi dinleri yaşayışımız gibi” diye cevap veriyor. Bu da cehalet boyutu ile ilgili önemli bir tespit. Ben hala çok yerinde ve önemli bir tespit olarak düşünüyorum. Ben tekrar hocama teşekkür ediyorum. Son bir söz olarak, dünyanın çok başka bir köşesinde bizden on binlerce kilometre ötede Yeni Zelanda’da çok elim bir terör saldırısı oldu. Orada hayatını kaybeden ve şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bu tip olayların İnşallah tekrarının olmayacağını ümit ediyoruz.”

Etkinliğin son bölümünde Selver Cambaz ve Ravza Topçu katılımcılara kısa bir müzik dinletisi sundu.

Etkinlik, konuk katılımcılara plaket takdimi ile sona erdi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!