Milli Savunma Bakanı Akar Kazakistan’da

Ekim 27, 2020 0 Yorum Türkistan , Türkiye 203 Görüntülenme
Milli Savunma Bakanı Akar Kazakistan’da

Millî Savunma Bakanı Bakan Akar, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev tarafından askeri törenle karşılandı.

İki ülkenin milli marşlarının okunduğu, Bakan Akar’ın tören kıtasını selamladığı törenin ardından iki bakan önce baş başa görüşme gerçekleştirdi. Daha sonrasında heyetlerarası görüşmelere başkanlık edildi.

“Ana Vatan’dan Ata Vatan’a”

Heyetlerarası görüşmenin açılışında konuşma yapan Bakan Akar, “ata vatan” olarak nitelendirdiği Kazakistan’da gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Kazakistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Akar, “Ata vatanda bulunmak bizler için heyecan verici. 2 bin – 3 bin yıllık tarih gözlerimizde canlanıyor. Ata topraklarında, kardeş Kazakistan’ın başarılarını büyük bir gururla takip ediyoruz. Ortak tarihimiz, geçmişimiz ve buna bağlı sahip olduğumuz ortak değerler bizim için çok değerli. Özellikle Cumhurbaşkanlarımız arasında var olan en üst düzeydeki samimi, yapıcı ve yakın ilişkiler bizlerin işlerini kolaylaştırıyor. Onların çizdikleri çerçeve bizler için geniş bir çalışma alanı vadediyor. Hem askeri eğitim, iş birliği hem de savunma sanayi konularında mevcut ilişkilerin artarak devam edeceğini bunun da ülkelerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz için çok faydalı olacağına inanıyorum.”ifadelerini kullandı.Akar, 2019 yılında iki ülke arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasının ilişkilere önemli bir yön çizdiğini vurguladı.

“İlişkilerimizi Daha da Geliştirmemiz Gerekir”

Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev ise, “Ana vatandan ata vatana hoş geldiniz” sözleriyle Bakan Akar’ı selamladı. Bölgedeki tüm yoğun gelişmelere rağmen fırsat bulup Kazakistan’a gelen Akar’a teşekkür eden Yermekbayev, “Dost ve kardeş ülkeler olarak ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerekir” diye konuştu. İki ülkenin uluslararası birlik ve kurumlarda da üyeliklerinin olduğunu anımsatan Yermekbayev, “Türkiye ve Kazakistan hem ticarette hem de ekonomide birbiriyle ortak olarak sayılan birer devlettir” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından geçilen heyetler arası görüşme basına kapalı devam etti. Görüşmenin sonunda Bakanlık Şeref Defteri’ni imzalayan Akar, sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yermekbayev ile son derece olumlu ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi. İki ülke ve silahlı kuvvetleri arasında var olan iyi ilişkilerin daha da nasıl güçlendirilebileceğinin üzerinde durduklarını aktaran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Kazakistan olarak askeri, eğitim, iş birliği konusunda iki ülkenin de güçlü silahlı kuvvetlerine sahip olduğu ve bilgi-tecrübe paylaşılmasının önemli sinerji sağlayacağı konusunda taraflar olarak hemfikir olduklarını ifade etti.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Kazakistan olarak askeri, eğitim, iş birliği konusunda iki ülkenin de güçlü silahlı kuvvetlerine sahip olduğu ve bilgi-tecrübe paylaşılmasının önemli sinerji sağlayacağı konusunda taraflar olarak hemfikir olduklarını dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ile görüştü. Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev ile Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beybut Atakulov’un da yer aldığı görüşmede, bölgesel ve ikili güvenlik ve savunma konuları ile savunma sanayisinde iş birliği hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. Bakan Akar, daha sonra Kazakistan Milli Muhafız Birlikleri Genel Komutanı Tümgeneral Ruslan Jaksilikov ile de görüştü.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!