Mısır Firavunun’dan Da Vinci’ye Uzanan Kutsal Taş

Mart 12, 2018 0 Yorum Analizler , Kültür , Türkistan 1612 Görüntülenme
Mısır Firavunun’dan Da Vinci’ye Uzanan Kutsal Taş

İnsan tarafından ilk çıkarılmış kaya, aşk ve dostluk taşı: Lacivert

Lacivert tarihi taşın yoğun rengi ile yakından ilişkili bir ismi vardır. İsmi Latince ‘lapis’ anlamına gelen ‘taş’ kelimesinden ve Arapça ve Farsça ‘lazaward’ kelimesinden türemiştir.

Suyun rengi, gezegenin yaşam veren elementi, Lapis Lazuli kristali anlamı, safir mavinin birçok tonunu, kendini ifade etme ve farkındalığın rengini temsil eder. Bugünkü bilgilere göre Lacivert Taşı, insan tarafından ilk çıkarılmış kaya parçası olarak bilinmektedir.

7000 bin yıl önce keşfedilen en eski lapis lazuli (Lacivert) yatakları, Afganistan’daki Batı Hindu-Kush Dağları’nın Badahşan şehrinin arazisinde yer almaktadır. Afganistan’ın en kaliteli lapis lazuli’yi ürettiği bilinmektedir. Aynı zamanda Afganistan’daki lacivert maden dünyasının en büyük ve önemli kaynağıdır.

 Lacivert taşın tıbbi kullanımı, efsaneleri ve metafizik şifa özellikleri

Mavi taş ilişkilerde uyumu destekleyen olarak bilinir. Tarihçiler, lacivert taşı ve insan inançları arasındaki bağını 6,500 yıl öncesine dayandırıyor. Taşın Mısır, Mezopotamya, Çin, Roma ve Yunan da dahil olmak üzere birçok eski uygarlık tarafından oldukça değerli olduğuna inanılmaktadır.

Ortaçağ’da olduğu gibi Antik Çağda da insanlar kozmosun değerli taşlara yansıdığına inanıyorlardı. Lapis lazuli Jüpiter gezegenine atandı. İnsanlar için, lapis lazuli bir gerçek aşık ve dostluk taşı olarak kabul edilir.

Mücevherlerin iyileştirici güçleri tartışmalı bir konu olmayı sürdürüyor. Yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanındaki şifacılar, şamanlar ve tıp adamları tarafından dile getirildi. Gerçeğe dayalı olsun ya da sadece bir plasebo etkisi olsun, gerçekten ihtiyacı olanlara yardımcı olduğu sürece önemli değildir.

Lapis lazuli baş ağrısı, boğaz ağrısı ve varisli damarlara yardımcı şifa olmasıyla biliniyor. Ayrıca, krampları, sertliği ve doğurganlık sorunlarına çözüm sunduğu da taşın ayrı bir özelliğidir.

Eski kitaplarda yılan salyangozu için bir panzehir olarak kullanılmıştır.

 Lacivert Mısır firavunun  kutsal taşıydı

Safir denilen lazyum, antik metinlerde ve belgelerinde sıkça görülür. Mısır’dan 3220 kilometreden daha uzak olan Badakhşan, eski Mısır medeniyetleri, Babil (bugünün Irak’ı), Yunanistan ve Roma için lacivert kaynağıdır.

Eski Mısır’da hiçbir taş lacivertten daha değerli değildi. Mısır piramitleri (Dashour), Mısır ve Afganistan arasındaki kayalık fiyatlandırmanın en eski kanıtlanmış ticari markasıdır. Göz alanında Firavun’un altın ve Nefrit heykelinde lacivert kullanılmıştır. Geçmişte Lacivert tozunun sanatçıları, emaye boyamak için boya olarak kullanıldı.

Lapis lazuli’nin sertlik derecesi tipik olarak 5’tir. Eski Mısır firavunları takılarında, Yakın Doğu’nun sanatı ve İtalyan Rönesansı sanatında bu taşın varlığı binlerce yıl önce, bronz çağda, Afganistan’dan lapis lazuli’nin Mezopotamya topraklarına, Mısır’a ve Akdeniz’e geldiğini göstermektedir. Mısır’da mavi kutsal bir renkti. Bu nedenle lacivert taşına ibadet edilmiştir. Firavunların mezarlarını süslemek için bile kullanılan taş laciverttir. Zira ruhsal aydınlanma söz konusuydu.

Lacivert Afganistan’ın en pahalı taşıdır

Afganistan’ın Lacivert Kalitesi ve deposu dünyada benzersizdir ve küresel bir hazine olarak kabul edilir. Afganistan, pahalı ve yarı kıymetli taşların hazinesiyle ünlüdür. Aslında Afganistan, 6500 yıllık tarihi ile dünyanın en eski maden sahalarından biridir.

Taş Devri’nin başlangıcından itibaren Lacivert Taşı, Mezopotamya, Mısır ve Hindistan’a uzanan eski ticaret yolu boyunca Hindu Kush’tan çıkarıldı. Afganistan’ın değerli taşları çoğunlukla zümrüt, lel, safir, lazuli, turmalin, 3 tür yakut, garnit, flört, elmas, beechwood  ve diğerleri gibi yarı kıymetli taşlardır. Bunlardan dört çeşidi daha popüler olan kayaçlar arasında Panjshir’deki zümrüt, yakut ve çeşitli tür safir türleri, Badakhshan’da Lacivert ve Nuristan’da turmalin, acumirinum ve berilyum gibi yarı değerli taşlar bulunmaktadır.

Elmastan sonra Afganistan zümrütü Dünyanın ikinci pahalı taşı olarak bilinmektedir. Bir karate 200$ satılıyor.

Afganistan zümrüt ihracatında dünyada dördüncü ülkedir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Raporu’na göre Afganistan’ın değerli mücevherlerinin toplam teknik ve uygun ekstraksiyon yöntemlerinin kullanımından sonra yılda yaklaşık 160 milyon dolar artabileceğini göstermektedir. Ancak Afganistan da madenler devletin tüm kontrolünde olamadığı için yarısı Taliban, muhalif gruplar, bazı parlamento üyeleri tarafından kaçak olarak kullanmaktadır.

Leonardo da Vinci’nin “Naji Jahan” asarın rengi Afganistan’a kadar uzanıyor.

Orta Çağ’da ressamlar veya renk tonu bezleri için ultramarin renk üretmek için bir pigment olarak daha fazla popülerlik kazandı. Orta Doğu ve Avrupa’daki bazı saraylar, kiliseler ve camiler, lacivert inleylerle birlikte duvar panelleri ve sütunlar sergilenmiştir. 1271’de Marcopolo, Badakhshan Lacivertine bir kısmını Avrupa’ya götürdü.

Rönesans İtalyan ressamı Leonardo da Vinci’nin “Naji Jahan” ta baskın rengi Afganistan’a kadar uzanıyor.

15 Kasım 2017’de New York’taki Christie açık artırmasında 450 milyon dolardan fazla sattı. Açık artırmada sanat satışı için rekoru kıran sayı oldu. Huffington Post’un internet sitesine göre, Leonardo da Vinci’nin resminde kullanılan mavi rengin kökü, Afganistan’ın Badakhshan şehri’ndeki Sandsong Madeni’nin Lacivert Taşı’dır. Lacivert pigmentleri ilk olarak 14. yüzyılda Avrupa’dan geldi. Rönesans sırasında, lapis lazuli’den elde edilen pigmentler, Avrupa’da yağlı boya resimlerinde oldukça popülerdi.

Lacivert taşı pigmentleri, son yüzyılların Avrupa ressamlarının diğer önemli eserlerinde de kullanılmaktadır. Bu eserlerden biri, 17. yüzyılın Hollanda ressamı Johannes Formier tarafından yapılan “inci küpeli kız” ın eseridir. Azure yada mavi kayalarından elde edilen pigmentler, dayanıklılığı ve kabul edilebilirliği yanında, Afganistan’ın Avrupa’ya olan uzaklığı ve Lacivert kayalarının madenden zor çıkması nedeniyle oldukça maliyetli olmuştur.

Bu nedenle, bu pigmentlerin sanatçıların eserlerinde kullanılması, Katolik Kilisesi veya aristokrasiden biri tarafından finans izni almak gerekirdi. Bu yüzden bu pigmentler, İsa Mesih, Melekler veya Meryem gibi rakamlar çizmek için kullanıldı.

Da Vinci asarı “Dünyanın kurtarıcısı” da bir istisna değildi. Fransa kralı Louis XII lacivert rengini kullanmasını emretti.

Afganistan’ın Lacivert Taşı, dünyanın işlem gören en eski değerli taşıdır.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!