Moeana (La Turchia) İtalya’da bir Türk Köyü

Nisan 4, 2020 0 Yorum Dünya , Kültür 477 Görüntülenme
Moeana (La Turchia) İtalya’da bir Türk Köyü

İtalya-Avusturya sınırında yer alan Moena,İtalya’nın Rione Turcia bölgesinde 325 yıllık geçmişe sahip bir köy.

Rivayete göre II. Viyana Kuşatması dönüşünde Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın komutasındaki Osmanlı ordusunda bulunan bir yeniçeri, küçük kasaba olan Moena’ya sığınır. Donmak üzere iken köye varmayı başaran yeniçeri, köylüler tarafından tedavi edilir.

İyileştikten sonra köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği asker asıl ismi Hasan Balabandır. Balabano, halktan istenen aşırı vergilere karşı köyü korur. Birçok dille birlikte İtalyancası da olan Balaban, kendi ile birlikte Türk adetlerini de buradaki halka sevdirmiştir.

Balaban’ın vefatından sonra da bu Türk gelenekleri yaşatılmaya devam ediyor.

Moeana’da Türkiye Festivali

Turistik bir yerleşim yeri olan Moena, sırtını Alpler’e çeviren köy aynı zamanda bir kayak merkezidir. Köy sakinleri Türklere olan hayranlıklarını her yıl Ağustos’un 19 ve 21’i arasında yapılan ‘Türkiye Festivali’yle gösteriyor.

Festival süresince köy adeta kırmızı ve beyaz renklere boyanarak, Türk milli kıyafetleri ve ellerinde bayrakları ile yürüyüşler gerçekleştiriliyor. Yürüyüş sonrasında Balaban Hasan adına yaptırılan çeşmeye çiçekler bırakılır ve Hasan Balaban’ın kahramanlıkları anlatılır.

Moena köyü La Turchia ya da Rione Turchia olarak biliniyor.

 

LİVEJOURNAL

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!