Moğolistan’ın Yeni Yılı “Tsagaan Sar” Bayramı

Şubat 17, 2018 0 Yorum Türkistan 1616 Görüntülenme

Moğolistan’da 12 hayvanlı ay takvimine göre eski yılın bitip yeni yılın başlaması Tsagaan Sar olarak adlandırılıyor. Tsagaan Sar, Moğolistan’da baharın gelişini simgeliyor.

Ülkede bayramının gelmesiyle birlikte, tavuk yılının bitip Köpek  yılının başladığına inanılıyor. Tsagaan Sar bayramı, ülke genelinde 3 gün kutlanır .

Moğolistan’ın iki büyük milli bayramından biri olan Beyaz Ay bayramı ülke genelinde coşkuyla kutlanır. Bayram havası sadece başkent Ulan Batur’u değil,  tüm Moğolistan’ı sarar.

Bayram sabahı Moğollar, adetlerine göre güneşin çıkmasından önce dışarıya çıkıp ibadet ederler.  Bayramda Moğollar, geleneksel kıyafetlerle önce büyükler ziyaret edilir ardından akrabalar ile hasret giderilir.

Bayramlaşmada, her Moğol evinde görebileceğiniz salonun ortasına kurulmuş uzun sofralar yer alır.

Sofraların üzerinde çörek tepesi( Ul Boov) diye adlandırılan yiyecekler bulunur. Çöreklerin oluşturduğu katlar sırasıyla “en alt kisimi mutluluk sonra hüzün olarak diziliyor. En alt tabaka ile en üst tabaka mutluluğu temsil eder. Çörek tepesi 3,5,7,9 kadar sıralanır.  Evin büyükleri sofranın başına gelen misafirlerle bayramlaşıp hal hatır sorulur. Gelen misafirler, büyüklerinin yanına gidip küçüklerin kolları büyüklerin kollarının altında olacak şekilde bayramlaşılıyor.

Moğol adetlerine göre içinde tütün olan ufacık bir şişeyi birbirlerine verip, koklayarak geri verip iyi dileklerde bulunuluyor. Daha sonrasında gelen misafirlere sofraların üzerinde bulunan et ve sütlü çay ikram edilir. Moğol sofrasının vazgeçilmezİ olan yemeği “buuz” (büyük Moğol mantısı) ısıtılarak gelen misafirlere verilir. Bayramlaşma merasimi bittikten sonra misafirlere hediyeleri verilerek vedalaşılır.

Köpek yılının Moğollar kendileri ve ülkeleri için güzellikler getiren yıl olacağına inanıyorlar.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!