Moldova ile Rusya Arasında Gerilim

Şubat 9, 2018 0 Yorum Balkanlar 1358 Görüntülenme

 Moldova Parlamentosu, Rus medyasının ülkede yasaklanması nedeniyle Rusya Meclisinin Avrupa’daki uluslararası örgütlere mektup göndermesine tepki gösterdi. Moldova Parlamentosu, konuyla ilgili bildiri yayınlayarak, Rusya’yı Moldova’nın iç işlerine karışmakla suçladı.

Moldova parlamentosunda yayınlanan bildiri, Avrupa Birliği (AB) ile işbirliğinin geliştirilmesini isteyen Moldova Demokrat Partisi tarafından hazırlandı. Bildiriye Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi taraftarı olan Moldova Sosyalist Partisi ve Moldova Komünist Partisi karşı çıktı. Ancak Parlamento oy çokluğu ile bildiriyi kabul etti.

Bildiride, Moldova’nın bilgi güvenliğinin tehdit altında olduğu, Rusya’dan yayın yapan medya kuruluşları aracılığıyla Moldova’nın iç işlerine karışıldığı belirtildi. Bildiride, Moldova’daki bazı siyasi partilerin Rusya tarafından desteklendiği ve yönetildiği de öne sürüldü.

Rusya ile işbirliğinin arttırılmasından yana olan Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon parlamentoda kabul edilen bildiriye tepki gösterdi. Dodon, Parlamentonun böyle bir bildiri kabul etmesini provokasyon olarak değerlendirdi. Dodon, Rusya ile ilişkilerinin bozulabileceğine dair kaygılarını ifade etti.

Moldova’da Rus propagandası yaptıkları gerekçesiyle Rusya’dan yayın yapan radyo ve televizyon kanalları geçen ay yasaklanmıştı. Rusya, bu yasaya karşılık vererek uluslararası örgütlerine bildiride bulunmuştu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!