Moldova’da Bazı Köyler Romanya İle Birleşmek İstiyor

Şubat 8, 2018 2 Yorum Balkanlar 1785 Görüntülenme

Moldova’nın çeşitli bölgelerindeki 10 köy Romanya ile birleşmek için bildiri imzaladı.

Bildiriyi imzalayan köy muhtarları, yaşadıkları yerlerin Birinci Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliği toprakları olduğunu belirterek, buraların Romanya’ya iade edilmesini istedi. Muhtarlar, bu iadenin olması halinde köylerinin Romanya ile birleşebileceğini söyledi.

Ruseşti Noi köyünün muhtarı Pavel Kodreanu, “Birleşme daha önceden olmalıydı. Birleşmeyi sadece biz değil Romanyalı kardeşlerimiz de ister. Bu birleşme er ya da geç olacak.” diye konuştu.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, bildiriyi imzalayanlara çok sert tepki gösterdi. Dodon, Genel Savcılık ve İç İşleri Bakanlığı tarafından olaya neden tepki verilmediğini sordu.

Moldova’nın Romanya ile birleşmesi son senelerde ülkenin gündeminde sıkça yer alıyor. Ülkede 2009’da yapılan parlamento seçimlerinden sonra Romanya ile birleşme taraftarlarının çıkardığı olaylarda parlamento binasına taş ve molotof kokteylleri atılmıştı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. Babadağlı Şubat 08, at 23:58

    Çok taraflı bir yazı olmuş. Bu sene Büyük Romanya'nın 100. yılı... Buna hiç değinmemiş yazar. Daha geniş ve derinlemesine bir değerlendirme bekleriz.

    Yanıtla
  2. gagauz05 Şubat 09, at 08:57

    fevkalade on numara yazı olmuş. Fakat konuyu biraz daha açabilirsin. Türkiye'de bu meseleye herkes uzak ve neler oluyor diye bilmezler.

    Yanıtla

Yorum Yap