Moldova’da Romanya ile Birleşmek için Miting Düzenlendi

Mart 26, 2018 0 Yorum Balkanlar , Bölgeler 1081 Görüntülenme

Moldova’nın Romanya ile bir dönemlik birleşmesinin 100.yıl dönümü başkent Kişinev’de mitingle kutlandı. Binlerce kişinin katıldığı mitingde, Moldova’nın Romanya ile yeniden birleşmesi istendi.

Yerel basındaki haberlere göre, meclis meydanında düzenlenen mitinge eski Kişinev Belediye Başkanı Dorin Chirtoaca, Ulusal Liberal Parti lideri Vitaliy Pavliçenko, Liberal Parti lideri Mihai Gimpu ve yaklaşık yedi bin kişi katıldı.

Mitinge katılanlar, Romanya bayraklarını sallayarak, iki ülkenin “Büyük Romanya” adı altında birleşmesi isteği yönünde sloganlar attı.

Romanya’daki birleşme yanlıları da mitinge destek verdi. Mitinge katılan Eski Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Moldova’nın Romanya ile birleşmesi için parlamentosunun milletvekillerine çağrıda bulundu.

Mitingde, iki ülkenin parlamentolarının barışçıl yollarla birleşme kararı alması için bir yazı hazırlandı. Yazıda, “Rumenler, karşılaştıkları sorunların üstesinden, ancak birleşme yoluyla gelebilir.” ifadelerine yer verildi.

Mitinge sert tepki gösteren Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, “Birleşme hayalleri geçmişte kaldı. Moldova’nın geleceği var!” sözleriyle katılımcılara sosyal medya üzerinden seslendi.

Fotoğraf: Sergey Manastırlı

Daha önce Moldova’nın çeşitli bölgelerindeki yaşayanlar Romanya ile birleşmek için bildiri imzalamıştı. Bildiriyi imzalayan yerli yönetim yetkilileri, yaşadıkları yerlerin Birinci Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliği toprakları olduğunu belirterek, buraların Romanya’ya iade edilmesini istemişti. Buna karşılık olarak ise, Moldova’nın bütünlüğünün korunmasını amaçlayan bildiri imzalanmıştı. Rus yanlısı olarak bilinen Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauz Yeri Başkanı İrina Vlah, ülkenin bütünlüğü için imzalanan bildiriye destek vermişti.

Fotoğraf: Sergey Manastırlı

Dinyester ve Prut arasında bulunan Moldova, eski ismiyle Besarabya olarak bilinmişti. Moldova, 19. Yüzyılda Rus Çarlığı egemenliği altında bulunmuştu. Birinci Dünya Savaşından sonra 1918’de Romanya ile Moldova, “Büyük Romanya” adı altında birleşmişti. 22 yıl süren bu birliktelik 1940’ta sona erdikten sonra Moldova, Sovyetler Birliği’ne dahil olmuştu. Moldova, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucu, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmişti.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!