Nedir bu Şarkiyatçılık? 

Ocak 13, 2019 0 Yorum Analizler , Dünya 732 Görüntülenme
Nedir bu Şarkiyatçılık? 

Aslında Şarkiyatçılık (Orientalism)-zayıf ve bitmekte olan Doğu için Batı tarafından kullanılan yaptırımdır. Bu yaptırım üzerinden Batı Doğu’yu kendi içinde eriterek, yok etmeseler de dahi, aradaki farkı kapatmak için uğraştı. Biz meseleyi çok farklı yerde arıyoruz…

Batı’da Hristiyanlar’ın parçalanma döneminde, Martin Luther tarih sahnesine çıktı. Protestanlığı yaydı ve Batı’nın uyanmasına neden oldu. Oryantalist C. Chev’te şöyle der; “İslam’ı terör, zorba, barbar olarak göstermekte bir amaç var.

Asırlar boyu İslam Avrupa için büyük felaketti. 17. asra kadar Osmanlı tüm Avrupa’ya korku salmıştı. Korku, Hristiyan medeniyeti için en büyük engeldi. Ve zaman geçtikçe bu engeli  aştılar”. Buna da Oriantalism veya Şarkiyatçılık denir.

Şarkiyatçılığın en büyük amacı da, Doğu toplumunun felsefesini, inancını, kültürünü, dilini çürütmek. Bu değerlere sahip olmayan bir toplum asla iradeli bir devlet kuramaz.

Doğu’nun safları Batı’ya gidince ağızları açılarak, elektro teknoloji ve seks teknolojisini getirirse, Batıdakiler Doğuya gelince, KİTAP yazar. Bunları “nasıl yönetiriz, nasıl köle ederiz, nasıl bunlara mal satarız” diye gelirler, değerlileri götürürler. Mesele burada…

Orta Doğu, Türkistan gibi Şark’ın kanayan yarasını anlamak için önce Şarkiyatçılığı çözmek gerekir. Yoksa hepimiz bir birimizi yer bitiririz.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!