Nursultan Nazarbayev, Türkün Birleştirici Bilgesi

Aralık 1, 2020 0 Yorum Türkistan 249 Görüntülenme
Nursultan Nazarbayev, Türkün Birleştirici Bilgesi

19 Mart 2019 yılında Kazakistan Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. 79 yaşındaki Nursultan Nazarbayev, 28 senedir Kazakistan’ı yönetiyordu. Nursultan Nazarbayev’in SSCB’nin 1991’de çöküşü ve bağımsız Kazakistan’ın kuruluşu ile başlayan kurucu cumhurbaşkanlığı hiç şüphesiz eski SSCB Cumhuriyetleri içinde devralınan en zor miras ve ulaşılan en büyük başarıyı temsil eder. Bağımsız Kazakistan kurulduğu zaman Kazaklar kendi ülkelerinde azınlık konumundadır. Milli kimlik SSCB dönemi uygulamaları ile erozyona uğramıştır. Çok büyük bir coğrafyaya sahip olan Kazakistan az nüfusu ve çok etnisiteli yapısı ile parçalanmaya adaydır. Nursultan Nazarbayev, işte böyle bir ülkeyi devralmıştır. Nazarbayev, cumhurbaşkanı olduğu 28 yıl süresinde tarihin kaydedeceği büyük bir başarı ile yönetmiş, bağımsız Kazakistan’ın kurucusu olarak şimdiden tarihe adını kaydetmiştir.

Nazarbayev görevi kendi inisiyatifi doğrultusunda bırakması yönetim ve siyaset bilimi kaynaklarına sağlayan en önemli katkılardan biridir. İstifa kararı sadece Kazakistan’ı değil aynı zamanda Türkistan ülkelerini, sınır komşu devletleri ve Türkiye’yi de yakından ilgilendirmiştir. Nazarbayev, SSCB’nin çöküşünden sonra bağımsızlıklarını kazanan Türkistan cumhuriyetlerinin kurucu devlet başkanlarından Cumhurbaşkanlık görevinde kalan tek liderdi. Dolaysıyla, coğrafyanın hafızası konumundadır.

Nursultan Nazarbayev, bir yandan bağımsız Kazakistan’ı devletleşme-kurumsallaşma sürecine sokarak inşa ederken, diğer yandan Kazak milli kimliğini Göktürk Kağanlığı zemininde dirilterek yeniden inşa etmiştir. Nazarbayev, Kazakistan’ın milli kimliği zemininde bağımsızlaşıp kurumsallaşmasını sağlarken, çok taraflı ve dengeli bir diplomasi ile Kazakistan’ın iç işlerine dış müdahaleleri engellemiştir. Nazarbayev Kazakistan’da istikrarı muhafaza ederken, ülkesinin ekonomik kalkınmasının temellerini de atmıştır. Ulaşılan aşamada Nazarbayev’in Kazakistan’ın demokratikleşmesi sürecinin kurumsal altyapısını oluşturmak için yeni bir hamle yaptığı görülmektedir. Nazarbayev hayatta iken bu dönüşüm sürecini yakın çalışma arkadaşı Tokayev ile birlikte karar aldığı görülmektedir.

Yeni dönemde Nursultan Nazarbayev Kazakistan Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi, Halklar Asamblesi Başkanlığını ve iktidarda bulunan “Nur Otan” partisi genel başkanlığını yürütmeye devam etmektedir. Ülkenin güvenliği, milletin birliği ve siyaset odağı olarak artık politika üstü liderlik işleyecektir. Bununla beraber,  sadece Kazakistan’ın değil, Türk dünyasının da lideri olarak görülen Nazarbayev, Türk dünyasının birleşmesi için önemli girişimlerde bulunmuştu. “Türk dünyasının Aksakalı” olarak tanınan Nazarbayev’in liderliği hem Türkiye’nin Kazakistan’la ilişkilerin arttırılmasında hem de Türk Konseyinin oluşumunda büyük rol oynamıştır. Türkiye’nin önerisiyle Nazarbayev “Türk Konseyinin Ömür Boyu Onursal Başkanı” olarak görevini devam ettirecektir.

90’lı yılların başında Sovyetlerin dağılmasıyla Türk dış politikasının esası olan  “Adriyatik’ten Çin seddine “ formülünü uygulamayı ele alarak 20. yüzyılın sonu 21.yüzyılın başında Türk dünyasının entegrasyonunun mimarı olan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in izlediği çok yönlü ve denge politikası sonucunda Türk dünyasının kardeşliğini pekiştirerek yeni bir zenginlik kazandırmıştır. Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, önceliği Türk dünyasının işbirliğine ve kardeş ülkelerle dostluk ilişkilerini güçlendirmeye odaklanarak  Türkistan işbirliğinin kurulmasını arzulamıştır.  Nazarbayev, Türk dünyasının birleşmesi ve uluslararası barışı koruma politikasına önemli katkılarda bulunmuştur.

 

Yazar:

Suinbay Suyundik

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!