Ohri’ye 38 Yıl Sonra İlk Yatırım TİKA’dan

Haziran 27, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 670 Görüntülenme
Ohri’ye 38 Yıl Sonra İlk Yatırım TİKA’dan

Makedonya’nın Ohri şehrinde TİKA’nın inşa edeceği okulun proje anlaşması imzalandı. Anlaşma, 38 yılın ardından Ohri’de ilk inşa edilecek okul projesi olma özelliğini taşıyor.

Balkanlar ve özellikle Makedonya’da pek çok eğitim projesini hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sıradaki projesi Ohri’de gerçekleşecek. TİKA ile Ohri Belediyesi Arasında “Kardeşlik Birlik İlkokulu”nun yeniden inşa edilmesini öngören işbirliği protokolü imzalandı.

TİKA tarafından gerçekleştirilecek proje kapsamında planlanan yeni okul binası 3 katlı olarak toplam 5.845 metrekare brüt alana sahip olacak. Projenin 738 metrekarelik kısmında ise spor salonu inşa edilecek. Yeni okul, 25 derslik, 2 engelli öğrenci dersliği ile 2 okul öncesi eğitim sınıfı olmak üzere toplam 29 derslikten oluşacak.

Ohri’nin merkezinde bulunan Kardeşlik Birlik İlkokulu’nun kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Ohri Belediye Başkanı Yovan Stoyanovski, “Bu okul, farklı kültürleri ve etnik kimlikleri bir arada buluşturacağı için belediyemizin çok-kültürlü karakterini ortaya koymaktadır. Ohri’de en son 1980 yılında bir okul binası inşa edilmişti. Aradan 38 yıl geçmesine rağmen Ohri’de ne yazık ki bir okul yapılmadı. Bu kadar yıl sonra böyle bir okulun inşa edilmesi ayrıca anlamlıdır” ifadelerini kullandı.

Ohri Kardeşlik Birlik İlkokulu

Ohri şehrinin merkezinde bulunan Kardeşlik Birlik İlkokulu’nun mevcut binası 1950 yılında yapılmış olup, okulda hali hazırda, 21 derslikte, 155 öğrenci Türkçe, 259 Makedon ve Roman öğrenci Makedonca olmak üzere toplamda 414 öğrenci eğitim görüyor.

Geçtiğimiz yıl Ohri’de meydana gelen depremlerden sonra Makedonya Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan tespitlere göre okul “riskli yapı” olarak değerlendirilmişti.

Kaynak: TİKA

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!