ORHA yazarlarından Nazgul Kenzhetay Kazakistan’ın “100 yeni yüzü” listesinde ilk 10’da 

Mart 1, 2019 0 Yorum Eğitim , Türkistan 561 Görüntülenme
ORHA yazarlarından Nazgul Kenzhetay Kazakistan’ın “100 yeni yüzü” listesinde ilk 10’da 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin yeni yüzlerini tanımak, halkın içindeki liderleri halkla tanıtmak amaçlı düzenlenen “100 yeni isim” projesi bu sene de başarıyla tamamlandı.

Projeye başvurulan on binlerce kayıttan,  bu sene genç olması kriteriyle 29 kişi projeyi kazanan seçildi. Proje ile özgün,  kendi imkanlarıyla ülkesini en iyi temsil edebilen, her şeye rağmen başarmış olan, başarıları ve başaracaklarıyla halka örnek olabilecek parlak isimler belirlendi.

ORHA yazarlarımız arasında bulunan Nazgul Kenzhetay on binlerce rakibini geride bırakarak, halk oylamasıyla ilk 10’a girmeye başardı. Nazgul Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile birebir görüşerek, fikirlerini kendisiyle paylaştı.

Nazgul Kenzhetay kimdir?

Nazgul Kenzhetay “Türkiye Bursları” mezunu. Mesleği, Gazeteci.

23 yaşında nice başarıları elde etmiş, ülkesine ve bizlere örnek olabilecek bir duruş sergilemiştir. Nazgul bugünde “Uluslararası Gazeteciler Birliği üyesi”. Gazetecilik alanında prestijli ödüller sahibi.

Yaptığı gazetecilik analizleri, Fransa, Rusya, Türkiye’de yankılar uyandırıyor. Nazgul Türkçeyle birlikte Kazakça, Rusça, İngilizce ve Fransızca konuşabiliyor.  Ayrıca, gittiği her yerde ülkesinin kamu diplomasisini en iyi şekilde yürüten bi gazeteci. “Göç, mülteci, vatansızlık” ile  ilgili projesiyle dünya üzerinde barış ve istikrarın yerine getirilmesini kendi hayatından üstün bilen Nazgul, bu konu üzerindeki Kazakistan’ın dış diplomasideki başarılarını dünyaya kendi gücüyle gösterebilmiş bir gençtir.

Akademisyen ailesinde büyümüş Nazgul, çocukluğundan beri iyi bir eğitim hayatından geçmiştir. Kazakistan’da ve başka ülkelerde burslu yükseköğretim hakkı kazanmasına rağmen etnik bağları ve kültürel yakınlık hissettiği Türkiye’de eğitim almayı ve iki ülke arasında pekiştirici çalışmalara imza atmayı amaçlamıştır. Nitekim, Türkiye’de aldığı yükseköğretim sürecinde bu amacın bir kısmını gerçekleştirmiş.

Bu başarısı  Kazakistan devleti Cumhurbaşkanı tarafından özel bir törende halka duyurulmuştur. Bu törenin ardından Türkiye’deki resmi kurumların önemli isimleri tarafından tebrik edilmiştir.  Nazgul’un ürettiği fikirler ve ortaya koymuş özgün projeleri iki ülkenin sınırlarını aşarak uluslararası arenada, Birleşmiş Milletler Konseyinde örnek gösterilmiştir.

Ayrıca, Nazgul Kenzhetay’ın toplumsal analiz yeteneğini şu sözlerinden görebiliriz: “Toplumun gelişmesi için genç, ehliyetli, liyakatlı insanların örnek gösterilmesi gerekir. Bunun da hayatımda ne kadar zor olduğunu görüyorum. Ulaşılmaz yerlerin ulaşılır olduğunu göstermek umutsuz insanlara motive olacağına inanıyorum. Ulaşmak istediğim yerde ihmal ve inkar düşüncesiyle mücadele ederek,  toplumun düşünsel ruhunu uyanık tutmaya çalışacağım. Çünkü 21. asrın en büyük probleminin ihmal ve inkar olduğunu düşünüyorum. ” diyerek gençlerin her daim gelişimini desteklediğini ifade etti. Bu başarılarının ailesine, Türkiye’deki çok kıymetli hocalarına ve yol arkadaşlarına borçlu olduğunu söyleyerek tüm destekleyen insanlara derin minnettar olduğunu belirtti.

Nazgul’ün bu azmini tebrik ederek, başarılarının devamını dileriz.

 

Ruchie Amet

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!