“ORHA”ya  Tebrik Niyetine

Kasım 29, 2017 0 Yorum Analizler 1137 Görüntülenme

Oxford Üniversitesi’ne bağlı Reuters Enstitüsü’nün gazetecilikle ilgili 2017 yılında yaptığı çalışmalara göz atıyordum dikkatimi çeken çalışmalardan biri de şuydu “Dijital Haber Araştırması Raporu”. Rapor haberden kaçınma ile ilgiliydi. Raporda, haberleri tamamen hayatından çıkarmış insanları araştırmaya katmadan, kendini bazen veya çoğu zaman haberlerden kaçınan kimseler olarak tanımlayanları kapsayacak şekilde hazırlanmış. 36 ülkeden 70 bin kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre haberden kaçınma kategorisinde Türkiye’de haberden kaçınma oranı %57. Azerbaycan bu çalışmanın sınırları dahilinde değildi, eminim olsaydı onun sırası da listenin olumsuz anlamda üst sıralarında olacaktı. Haberden kaçanların  gerekçeleri genellikle haberlerin içeriğinden dolayı bu şekil tavır aldıklarını gösteriyordu. Hiç şüphesiz bir gazeteci olarak üzücü bir durumdu. Özellikle barış gazeteciliği alanında akademik çalışmalar yaptığım için hakkında bahsedilen rapor benim moralimi bir hayli bozmuştu. Bu konuyla ilgili gazetelerin içeriğini oluşturanlar ciddi ciddi düşünmeliydi. Bu sonuçlar bizi nereye götürüyor? Nereye götürdüğünü şimdiden kestiremesem de iyi kapıları çalmayacağı kesindi.

Bu raporun sonuçları canımı sıktığı günlerde  bir  haber aldım “orhaajans.com sitesi faaliyete başladı”. Bu habere bir hayli sevinmiştim. Sevincim boşuna değildi. Çünki “ORHA” bir dünya büyük gönüllü iletişim öğrencilerinin  uzun zamandır adım adım çalışmasının sonucuydu.  Dünyanın farklı noktalarından Türkiye’ye gelerek iletişim alanında eğitim hayatını devam ettiren Türkiye’nin  gönül elçileri “ORHA” çatısı altında daha iyi bir dünya için barışın haberci olacaktı. Bu kadar iddialı olmama sebep bir çoğunu Gelecekle İletişim Çalıştayları kapmasında tanıdığım bu insanların imza attıkları  projelerin birebir şahidi  olmamdı. Bu gün bu köşeden okuduğunuz satırları yazmamın iki sebebi var:

İlki “ORHA” ekibini ve bu ekibin oluşması için elinden gelen her şeyi yapan insanlara teşekkür ve  onları tebrik etmek. İkincisi ise her pazartesi sizlerle bu köşede buluşmak niyyetinde oluduğumun haberini vermek. Beğenirsiniz beğenmezsiniz burası tartışılır önemli olan dünyamızın, coğrafyamızın daha yaşanabilir hale gelebilmesi için elimizden geleni yapmaktır. Bizimkisi bir çokumuzun ezbere bildiği “Hacca gitmek isteyen karınca hikayesi” misali gibidir.

Karınca uzun bir yola çıkacakmış gibi hazırlık yapıyormuş. Bunu görenler, hayırdır nereye deyince, karınca -hac yolculuğuna çıkıyorum demiş. Senin ömrün yetmez demişler. Karınca şöyle cevap vermiş; olsun hiç değilse hac yolunda ölürüm.

Gelecek Pazartesi görüşmek dileğiyle. Selam ve dua ile.

 

Kemal Selimov

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!