Türkistan’da Liderler Zirvesi Gerçekleşti

Mart 15, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan , Türkiye 923 Görüntülenme

Bugün Türkistan’dan sevinçli bir haber yayıldı. Uzun senelerdir bir araya gelemeyen Cumhurbaşkanları 15 Mart 2018’de Kazakistan’ın başkenti Astana’da buluştular.

Liderler Zirvesi, Eylül 2017’de Özbekistan Cumhurbaşkanı tarafından Birleşmiş Miletler toplantısında teklif edilmişti. Kazakistan Cumhurbaşkanı ’da bu teklifi destekleyerek ilk zirvenin Astana’da gerçekleşmesini önermişti.

Türkistan liderleri zirvesine Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan Cumhurbaşkanları katıldı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın Körfez ülkelerindeki ziyaretinden dolayı, Türkmenistan Meclis Başkanı zirveye katıldı.

Türkistan Liderleri Zirvesi ilk defa 13 Aralık 1991’de Türkmenistan başkenti Aşkabat’ta yapılmıştı. Türkistan birliği için 1991-2000 seneler arasında Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan arasında üçlü görüşmeler gerçekleşmişti.

Fakat Tacikistan’daki iç karışıklıklar ve Türkmenistan’ın mesafeli davranması, Amerika-Afgan savaşından sonra Türkistan ülkelerine Amerika, artından da Rusya askeri üslerini yerleşmesi, terör gruplarının tehdidi, dış ülkelerin jeopolitik siyaseti ve yönetim anlayışlarından dolayı Türkistan’da Liderler Zirvesi toplanması gerçekleşememişti.

Bugünkü zirveden önce Türkistan’daki ülkelerinin tüm liderlerinin katılımı ile sadece 5 defa zirve gerçekleşmişti. Son görüşüme 2009 tarihinde Aral Denizi sorunları ile ilgili olmuştu.

Bu ülkeler Rusya, Çin, Türkiye, Azerbaycan ile beraber uluslararası örgütlerde beraber olsalar da bölgenin zirvesi 10 senedir yapılmamıştı. Ayrıca son 10 senede su, sınır, enerji, tarım gibi sorunlardan araları iyice bozulmuştu.

Nihayet tarihler boyunca Türkistan denilen Türklerin ata yurduna güneş doğdu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Zirvenin başarılı tamamlandığı basına bildirdi. Genel olarak uluslararası ve bölgedeki sorunlara, teröre, uyuşturucuya karşı beraber mücadele, yük taşıma, transit geçiş, sınır sorunları, su-enerji kaynaklar, ticaret, ekonomik faaliyetler ve kültürel ortak işbirliği hakkında görüşmeler yapıldığını belirtti.

Beşli görüşmenin Türkistan’daki ülkelerin ortak bayramı Nevruz arifesinde yapılması büyük önem taşıyor. Bu nedenle her sene bu tarihlerde liderler zirvesi gerçekleşecek ve 2019’da Özbekistan başkenti Taşkent’te yapılacak.

Liderler bu zirve yeni bir haber olmadığını ve her bölgede; Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya’nın bölgesel ülkeler zirvesi olduğu gibi, Türkistan’ın da bölgesel ülkeler zirvesi gelenek olarak her sene yapılacağını ifade ettiler.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!