Özbek Gazeteciler ve Fotoğrafçılarının Gözünde Türkiye

Nisan 14, 2019 0 Yorum Türkistan 282 Görüntülenme
Özbek Gazeteciler ve Fotoğrafçılarının Gözünde Türkiye

12 Nisan 2019 tarihinde Özbekistan’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından Taşkent Fotoğraf Evinde “Özbek Gazetecileri ve Fotoğrafçılarının Gözünde Türkiye” başlıklı fotoğraf sergisi açıldı.

Fotoğraf sergisi, halkımızı Türk kültürü, gelenekleri, törenleri ve mimari eserleri ile tanıştırmak ve uluslararasındaki kültürel bağları güçlendirmek amacı ile düzenlendi.

Son iki yıl boyunca, Özbekistan’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Türkiye’de düzenlenen çeşitli etkinliklere yaklaşık 30 Özbek gazetecinin katılmasına katkı sağladı. Gazeteciler Türkiye’nin şehirlerine ve köylerine giderek Türk halkının yaşam tarzını, doğa güzelliklerini, mimari eserlerin fotoğrafını çekmişlerdi.

Sergiye özel 500’e yakın fotoğraflar sunulmuş olup, arasından konunun önemine, çekim açısına ve işin teknik kalitesine odaklanarak fotoğraflar seçilmiştir.

Tursunali Qoʻziyev, Farhod Qurbonboyev, Husniddin Ato, Abduvali Saybnazarov, Anora Sodiqova, Baxtiyor Nasimov, Davronbek Tojialiyev, Elmurod Ermatov, Hojimurod Otaqulov, Hotam Mamadaliyev, Muhammad Ismoil, Muhammadjon Gʻaniyev, Sharofiddin Toʻlaganov, Shavkat Ortiqov, Sherali Avezmatov, Toʻlqin Eshbek gibi gazetecilerin eserleri Özbek fotoğrafçılarını kayıtsız bırakmayacaktır.

Sergilenen fotoğrafların, iki ülke arasındaki artan kültürel ve eğitimsel ilişkilerin pratik bir sonucu olduğunu değerlendiriliyor.

“Türkiye, Özbek gazetecileri ve fotoğrafçıların gözünde” fotoğraf sergisi, 14 Nisan’a kadar sürecek.

 

 

Kaynak

XalqSo’zi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!