Özbekistan hakkında 10 ilginç gerçek

Mart 4, 2019 0 Yorum Türkistan 569 Görüntülenme
Özbekistan hakkında 10 ilginç gerçek
  1. 2 bin 750 yıllık tarihiyle Özbekistan’ın en eski şehri Semerkand, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Roma ile aynı yaştadır.
  2. Özbekistan, Türkiye ve Azerbaycan’dan (İran’da yaşayan Azerbaycan Türkleri ile birlikte) sonra Türk dili konuşan üçüncü büyük ülkedir.
  3. Özbekistan, dünyadaki tüm sınırdaş komşu ülke isimlerinin “istan” ile bittiği tek ülkedir (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan).
  4. Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, 4 Mart 1992 tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edilmiştir.
  5. Özbekistan, altın rezervleri bakımından Güney Afrika, ABD ve Rusya’dan sonra dünyada dördüncü sırada yer almaktadır. Altın ve doğalgaz rezervleriyle ünlü Kızılkum Çölü ülke sınırları içindedir.
  6. Özbekistan, dünyadaki ilk beş pamuk üreticisi arasındadır. Çin, ABD, Hindistan, Pakistan ve Özbekistan dünyadaki toplam pamuk stokunun yüzde 65’ini üretmektedir. Aynı zamanda Özbekistan, ABD ve Hindistan’dan sonra üçüncü en büyük pamuk lifi ihracatçısıdır. Ülkede üretilen pamuk elyafının yüzde 75’inden fazlası ihraç edilmektedir.
  7. Özbekistan’ın üçte ikisi ovalardan (Turan ovaları, Fergana vadisi, Amudarya vadileri, Syrdarya, Zarafshan nehirleri ve kolları) ve 1/3 dağ ve dağ silsilelerinden oluşmaktadır.
  8. Özbekistan’ın en yüksek noktası: Hissar Dağı (Hissar dağı deniz seviyesinden 4.643 metre yükseklikte).
  9. En alçak nokta: Mynbulak çukuru (deniz seviyesinden -12,8 m alçaklıkta).
  10. Özbekistan’ın ve bütün sınırdaş ülkelerinin okyanusa çıkışı yoktur. Bu özellik dünyada sadece iki ülkede vardır, biri Lihtenştayn, biri Özbekistan.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!