Özbekistan Medyasının Türkiye İlgisi

Aralık 17, 2017 0 Yorum Medya , Türkistan 1357 Görüntülenme

TAŞKENT- Son zamanlarda Özbekistan radyo ve televizyon yayınlarında Türkiye ile ilgili haberlerde ciddi bir artış yaşandı. Bu yayıncılık anlayışı, özellikle 2017 yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağladı. 

Geçtiğimiz günlerde Özbekistan Devlet Başkanı’nın Türkiye ziyareti esnasında Özbekistan’ın Dünya Üzerinde (DUNYO BO’YLAB) televizyon kanalı için Türkiye Bursları ile Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenim gören Şahruhbek Alim’in yapmış olduğu röportajlar yayınlandı. Söz konusu röportaj,  Özbekistan’da Türkiye’deki sivil yurttaşlar ile ilgili yayınlanmış ilk röportaj oldu.

Alim, iki ülke ilişkilerinin geçmişi, tarihsel bağları, ortak dil ve kültürü ile iki ülke arasındaki vize anlaşmaları konusunda halka mikrofon uzattı.

Katılımcılar dedelerinin yüzyılar önce Maveraünnehir’den, Türkistan’ın şehirlelerinden göçüp Anadolu’ya geldiklerini, maneviyat büyüklerinin çoğunun şimdiki Özbekistan topraklarında yaşamış olduklarını söylediler.

Vize kolaylığı ve Semerkant’a doğrudan uçuşların başlaması ile birlikte ata vatanlarına en kısa sürede gitmek istediklerini dile getirdiler.

https://www.youtube.com/watch?v=5gpqrghjF9w&t=13s  

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!