Özbekistan’da Bahşıcılık festivali düzenleniyor

Nisan 2, 2019 0 Yorum Türkistan 157 Görüntülenme
Özbekistan’da Bahşıcılık festivali düzenleniyor

Fars edebiyatının güzel şiiriyeti, Arap edebiyatının katı Aruz kanunları dünyaca meşhür. Bu sırada Türk toplumunun da kendine özel mirası var. Yakınlara kadar göçebe hayatını sürdüren Türk boyları sözel edebiyatının zenginliğiyle övülür. Ağızdan ağıza taşınarak mevcudiyetini koruyan destan anlatma sanatına Özbekistan’da bahşıcılık denir. Sanatçıya ise bahşi denir. Söz konusu sanat türü Türkistan’ın diğer toplumlarında da var, fakat adı farklı geçiyor. Türkiye Türkçesindeki karşılığı ozancılık olur.

Bahşılar Alpamış, Köroğlu, Manas gibi destanları anlatırken, dinleyicilere sevgi, cesaret, iyilik, helallıklar hakkındaki öğütlerini paylaşırlar. Bahşılar emeğiyle günümüze kadar gelen halk destanları tarihi keşfetmek, Türk boylarının yaşam tarzlarını öğrenmek  açısından oldukça değerli kaynaktır. 20.yüzyılda tarih ve edebiyat bilimcileri destanları bahşılar ağzından kitaba dökmüşlerdir. Özbekistan’da Halk Bahşısı yüksek unvanı da tesis edilmiştir.

5-10 Nisan 2019’da Termiz şehri ilk kez düzenlenecek Bahşıcılık festivalına ev sahipliği yapacak. Festivala UNESCO ve diğer uluslararası teşkilatlar destek verecek. UNESCO, ISESCO gibi teşkilatlar ve Türkiye, Kuveyt, Afganistan, Tacikistan gibi devletlerden üst düzey ziyaretçiler gelmesi bekleniyor.

Festival katılımcılarını belirlemek için 80’dan fazla devletten 300’e yakın başvuru alındı ve 20 farklı ülkeden 57 sanatçı, 12 farklı ülkeden 25 sempozyum katılımcısı ve 41 farklı ülkeden 43 misafir ağırlanmasına kararı alındı. Ayrıca 20 ülkeden 29 medya mensubu davet edildi. Özbekistan bahşılarının yanı sıra komşu ülkeler ve Çin, Kore, İran, Sirbistan, Türkiye, Bulgaristan, Rusya, Belçika gibi ülkelerden sanatçılar sahneye çıkacak. Etkinlikler esnasında “Bahşıcılık sanatının dünya medeniyetindeki yeri” konulu sempozyum da düzenlenecektir.

Türk halklarının ortak mirası bahşıcılık ve ya başka bir adıyla ozancılık ilk defa uluslararası düzeyde sunulmakta. Zengin kültürel değerlerle tanıştıran bu festival tüm Türk halklarına ve hayranlarına faydalı bir etkinlik olacaktır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!