Özbekistan’da baraj duvarı çöktü

Mayıs 3, 2020 0 Yorum Türkistan 273 Görüntülenme
Özbekistan’da baraj duvarı çöktü

Özbekistan’ın Sirderya vilayetinde, Sardoba barajı duvarının çökmesiyle meydana gelen taşkında  yüzlerce ev su altında kaldı, 70 bin kişi bölgeden tahliye edildi. 

Yüksek miktarda akan su, 1 Mayıs sabah saat 6 sularında önce 1A Sovhoz olarak adlandırılan yerleşimi, daha sonra diğer yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini basmaya başladı. Sardoba Barajı duvarının şiddetli yağışlar nedeniyle çöktüğünü ifade eden yetkililer, taşkın sonucunda 56 kişinin yaralandığını, 70 bin kişinin bölgeden tahliye edildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev bölgede

Felaketin ardından,  barajda incelemelerde bulunmak üzere Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Başbakan Abdullah Aripov ve diğer yetkililer bölgeye gitti. Tahliye edilenler için gereken tüm koşulların sağlanacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Tüm güç ve araçları seferber edeceğiz. Koşullar iyileşinceye kadar, ben dahil hiçbir yönetici hiçbir yere gitmeyecektir.” dedi.

Kazakistan’da dört köyü su bastı

Sardoba Barajı’ndaki kaza sonucu Kazakistan’ın Türkistan bölgesindeki dört köyü su bastı. Acil Durumlar Komitesi, bölgede 620 evin hasar gördüğü, 3,5 binden fazla hektar ekilebilir arazinin su altında kaldığını kaydetti. Ayrıca 2 Mayıs gecesi yaklaşık 7 bin kişinin tahliye edildiği ve 22 kontrol noktasının yaratıldığı bildirildi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!