Özbekistan’da Göktürk devrine ait mezar bulundu

Aralık 2, 2019 0 Yorum Türkistan 667 Görüntülenme
Özbekistan’da Göktürk devrine ait mezar bulundu

Özbekistan Bilimler Akademisi, arkeologların Özbekistan’ın başkenti Taşkent’ten 100 km uzaklıkta, Tanrı Dağları’nın batı ucunda VI. ve VII. yüzyıllara ait Göktürk mezarı bulduğunu duyurdu.

Özbekistan Bilimler Akademisi, Ulusal Arkeoloji Merkezi bulunan mezar alanının yağışlar ve mevsim değişiklikleri nedeniyle ortaya çıktığını belirtti.  Arkeolojik incelemeler sonucunda birkaç iskelet kafası, çanak çömlek, demir hançer, bıçak, üzengi, birkaç toka ve demir eritilen bir fırının parçası bulundu. Söz konusu keşfin arkeolojik önemini vurgulayan Milli Arkeoloji Merkezi, Tanrı Dağları bölgesindeki  göçebe medeniyetleri araştırma grubunun kurulduğunu açıkladı.

Eski yazılı kaynaklara göre VI. yüzyılda Türkistan’daki bütün Türk boylarını tek bir merkezi siyasi organizasyonda birleştiren devlet Göktürk devletiydi. Devletin doğudaki sınırı Çin Seddi’ne kadar, batıdaki sınırı ise Kırım ve Volga’ya bitişik yerlerin altına kadar uzanıyordu. Göktürkler döneminde, Taşkent bölgesine Çaç adı verildi ve Çaç, devletin idari merkezlerinden biriydi. Antik Çaç,  Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan ticari yollar boyunda bulunmuştur. Ayrıca ılıman iklimi, yüzlerce tatlı su kaynağı, verimli toprakları, zengin bozkırları, dağlık meraları ve yeraltı zenginlikleri ile eski toplumlar için cazibe merkezi olmuştur.

 

Kaynak:

http://academy.uz/uz/news/toshkentning-togli-hududidan-yangi-arxeologik-topilma

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!