Özbekistan’dan 45 ülkeye 30 günlük vize muafiyeti

Ocak 26, 2019 0 Yorum Analizler , Türkistan 441 Görüntülenme
Özbekistan’dan 45 ülkeye 30 günlük vize muafiyeti

Özbekistan 1 Şubat’tan itibaren 45 ülke vatandaşlarına 30 gün süreli vize muafiyeti tanıyacak.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından imzalanan Özbekistan’da turizmi geliştirmeye ilişkin kararname ile 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren 45 ülke vatandaşlarına 30 gün süreli vize muafiyeti uygulanmaya başlanacak.

30 gün süreli vizesiz Özbekistan seyahati imkanı sağlanan ülkeler: Avustralya, Avusturya, Andorra, Arjantin, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Belçika, Brezilya, Brunei, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İzlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, Kanada, Karadağ, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Moğolistan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbıstan, Slovakya, Slovenya, Şili, Vatikan, Yeni Zelanda ve Yunanistan.

Özbekistan daha geçen sene Almanya, Endonezya, Fransa, Güney Kore, İsrail, Japonya, Malezya, Singapur, Tacikistan ve Türkiye vatandaşlarına 30 gün süreli vize muafiyeti tanımıştı.

Yeni vize uygulamaları 

1 Şubat 2019 tarihinden itibaren diğer 76 ülke vatandaşları için elektronik giriş vizesi uygulamaya başlanacak. 15 Mart’tan itibaren ise 30 günlük geçerliliği olan çift ve çoklu elektronik giriş vizeleri uygulanmaya geçirilecek.

Bununla birlikte bazı yabancı gruplar  için elektronik olmayan öğrenci, akademisyen, tıbbi, Vatandosh  ve Piligrim gibi kategorilere  ayrılan vizeler de verilmeye başlanacak.

Turizmin yeni kuralları

Özbekistan’da kararnamenin dışında, turizm sektörünün gelişimine önemli katkı sağlayacak bir takım yasalar da onaylandı. Yeni kurallara göre, yeni yıldan itibaren misafirler ikamet ettiği yeri, vatandaşlığı, akrabalık ve aile ilişkilerine bağlı olmaksızın  Özbekistan’daki tüm otellerde kayıt yaptırabilir.

Bu kuralla, daha önce  otellerde evli olmayan çiftlerin kalmasına engel olan yasaklar da kaldırıldı.  Ayrıca turistlerin beğendikleri her şeyi fotoğraf ve video şeklinde görselleştirmesine de izin verildi.  

Turistlerin sayısı iki kat arttı 

Özbekistan’da yabancılar için ülkede kalma kurallarının kolaylaştırması v e vize muafiyetlerinin yapılması ülkeyi ziyaret eden yabancıların sayısını iki kata çıkardı.

2017’de 2,6 milyon yabancı ülkeye giriş yapmışken, 2018’de uygulanan vize muafiyetinden sonra yabancı ziyaretçi sayısı 5,3 milyona arttı. Airbnb, Özbekistan’ı yılın en popüler yerlerinden biri olarak tanımlarken, Abta 2019’da ziyaret edilebilecek en iyi 12 yere Özbekistan’ı da dahil etti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!