Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Türkiye’de Öğrenim Gören Özbekistan’lı Öğrencileri Kabul Etti

Kasım 8, 2017 0 Yorum Duyurular , Türkiye 1281 Görüntülenme
Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Türkiye’de Öğrenim Gören Özbekistan’lı Öğrencileri Kabul Etti

Özbekistan’ın yeni tayın edilen Ankara büyükelçisi Alişer Azamhocayev (Alisher Azamhocayev) Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim görmekte olan Özbekistanlı öğrencilerle bir araya geldi. 
4 Kasım Cumartesi günü, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da eğitim gören öğrenciler büyükelçiliğe davet edildiler ve yeni büyükelçi ile tanıştılar.

Büyükelçi Azamhocayev, Özbekistan-Türkiye ilişkilerinde yeni çağın başladığını ve ileri de inşaat, sanayi, ticaret, kültür gibi birçok alanda iki taraf için de çok verimle işbirliğinin beklendiğini vurguladı. Söz konusu ortak projelerin gerçekleşmesinde farklı alanlarda eğitim almakta olan öğrencilere daha çok ihtiyaç duyulacağının altını çizdi. Öğrenciler okudukları üniversite ve bölümleri tanıtırken gençlerin ciddi düşünerek kendilerine meslek seçtiklerinden memnun kaldığını ve gelecekte iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine inandığını söyledi. Sonrasında da elçiliğin projeleri ve etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda, elçilik bünyesinde her ayın ilk cumartesi gününde öğrencilerle bir araya gelineceği ifade edildi.

Davetlilere, ülkeden kilometrelerce uzakta Özbek kültürüne sadık kalarak, dünyaca tanınan Özbek pilavı ikram edildi. Katılımcıların ortak görüşü ise bu tür etkinliklerin çeşitli şehirler ve üniversitelerde okuyan gençler arasında sağlam irtibatın, dayanışmanın gerçekleşmesine zemin olacağıdır.

Şahruhbek Olimov

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!