Özbekistan’ın büyüleyici 10 doğa harikası

Mart 12, 2019 0 Yorum Türkistan 769 Görüntülenme
Özbekistan’ın büyüleyici 10 doğa harikası

1. Hoca Gurgur Ata dağ kültesi 
Dağ kültesi Surhanderya ilinde Boysunutov dağ silsilesinde bulunmaktadır. Büyük tepenin bir tarafı  500 metrelik uçurum ile, diğer tarafı ise derin kanyonlar, dinozorların taşlaşmış izleri ve 3720 metre yükseklik ile bitiyor.

2. Darbant dağ geçidi 
Geçit Surhanderyada bulunmaktadır. “Darband” Tacikçe’de “kapalı kapı” anlamına geliyor. Buranın yerli insanları geçmişte geçide giden yolu koruyordu.Geçidin girişinde Zindonak mağarası yer alıyor. Sonra yol Hocamoy Ata kutsal yerine çıkıyor.

Efsaneye göre kendi halkını korumaya çalışan Hocamoy Ata Tanrı’dan yardım ister. Tanrı ona uzak dağ geçidine gitmesini, muazzam kayanın altında yer bulmasını ve asası ile yere vurmayı işaret etti. Vurduğu yerde balıklarla dolu şiddetli su kaynağı çıkar. Mağaranın yanında Hocamoy Ata’nın mezarlığı da bulunmakta.  Yakınlarında ise binlerce yaban güvercinlerinin yaşadığı Kaptarhane Kanyonu vardır.

3. Şeytan akışları ya da “Şeytan kaskı”
Semerkant’tan 30 kilometre güneyde, İlinsay ve Tahtakaraca geçitlerin arasında muazzam taşlar ile dökülmüş kilometrelerce uzanan bir plato bulunmaktadır. Efsanelerin birine göre burada eskiden kurban verilirdi, diğerine göre ise gökleri yıkan meydan savaşı gerçekleşmiştir. Hayvanlar, heybetli kuşlar, devlerin taş yüzlerine benzeyen büyük kaya parçaları bulunan “Şeytan kaskı” güzelliği ile herkesi hayran bırakıyor.

4. Hz. Davut mağarası 
Semerkant’ın 40 kilometre güneybatısında Özbekistan’ın en bilinen kutsal yerlerinden biri Hz. Davut mağarası bulunuyor. Bu mağara üç din tarafından da kutsal görülür. Bu yerin nasıl doğduğu hakkında birkaç efsane mevcuttur. Birine göre Hz. Davut Asya’ya tek tanrılığı yaymak için gitti. Başka bir efsaneye göre Goliaf ile savaştan önce dinlenmesi lazımdı ve cinler onu Semerkant dağlarına taşımıştır, ama sonra devi omuzlarında taşıyan ifritler yetişmiştir. İki efsanede de Davut Tanrıya dua ederek elleriyle taşları ayırdığı, orada saklandığı söylenir. Mağaranın yukarısına 1303 ve aşağısına doğru ise 200 basamak bulunmaktadır. Burada inanışa göre dokununca isteklerin gerçekleştiği Davut’un el ve topuk izleri vardır.
5. Jarakuduktaki taşlı orman
Bir zamanlar burada  deniz olduğu  söyleniyor. Şimdi ise farklı kalıntıların bulunduğu bir kanyon. Bu kalıntılar Özbekistan topraklarında dinozorlar ve  timsahların, denizde ise köpek balıkları ve tırpanaların yaşadığını kanıtlamaktadır. Kızılkum toprakları eskiden dünya okyanusunun parçasıydı. Eski ormanda yüksekliği yaklaşık 4 metre olan ağaç gövdeleri hala mevcut. Balıklar, amfibiler, sürüngenler, kuşlar, memelilerin kalıntıları…  Bulunulmaz bir hazine.

6. Kuruksoy menzili 
Taş oluşumları olan dağ kütlesi Kaşkaderya ilinde bulunuyor. Burada taş devrinin son döneminde kurulan benzersiz Siypantaş şapeli yer alıyor. Siypantaş’ın düz yüzeyinde ve çevredeki kayalarda yaban atları, kulanlar, kurtlar, tilkiler ve develerin eski resimleri bulunmaktadır. Daha geç döneme ait okçuların evcilleştirilmiş köpekler yardımıyla hayvanları avlama resimleri de mevcut. Burada arınma taşları diye adlandırılan kaya parçaları var. Yerel insanlar bu taşların arasından geçince günahlarından arındıklarına inanmaktadır.

7. Moynak’taki gemiler mezarlığı
Aral Denizi ve yanında bulunan Moynak şehri bir zamanlar rağbet gören bir bölgeydi. 1960’lı yıllara kadar Aral denizi dünyadaki 4. büyüklükteki  göldü. Sularında balıklar bol, kenarında limanlar ve fabrikalar çalışıyor, çevresindeki şehirlerde de çok canlı bir hayat vardı.  Fakat Aral kurumaya başladı. Günümüzde insanlar, çöle dönüşen denizin dibindeki gemiler mezarını görmeye geliyor. Limanda sadece denizin önceki hayatını hatırlatan eski kalıntılar var.
8. Maydanak yüksek dağ rasathanesi

Rasathane, 1970 yılında Maydanak platosunun batı tarafında kuruldu. Kuzey yarım küredeki en iyi rasathanelerden biridir. Burada 4 tane Kuyruklu yıldız, 80’den fazla asteroit, yeni küçük gezegen Semerkant bulundu. Rasathanenin bulunduğu yer o kadar sessiz ki, çoğu insan işitsel halüsinasyon yaşıyor. Yıldızlar da Büyük Ayı’ya dokunulabilirlik hissini verecek kadar yakın.
9. Araşan gölleri
Araşan gölleri, Taşkent ilinin Kırgızistan ve Namangan iliyle sınırında, deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte bulunmaktadır. Göllere  ulaşmak için Angren Platosunu ve dağları geçmek gerekmektedir. Araşan göllerinin daha da yukarısında sufi tapınağı bulunmaktadır.
10. Urungaç dağ gölleri
Urungaç kelimesi parlak yeşim veya beyaz yeşim olarak çevirilebilir. Urungaç dağ gölleri, Çatkol Milli Parkının sınırları içerisinde, Taşkent’den 160 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!