Özbekistan’ın İç Bölge Sınırları Yeniden Düzenlenecek

Mayıs 4, 2018 0 Yorum Türkistan 1229 Görüntülenme
Özbekistan’ın İç Bölge Sınırları Yeniden Düzenlenecek

Özbekistan Bakanlar Kurulu, bölgesel ve merkez belediye yetkililerine 2021 yılına kadar idari bölge birimlerinin sınırlarını kurmak için talimat verildi.

Özbekistan Bakanlar Kurulu, 23 Nisan tarihinde “İdari bölge birimlerinin sınırlarını belirleme prosedürünü, arazi kaynaklarının envanterini, mera ve otlak arazilerinin jeobotanik araştırmalarını daha da geliştirmek için alınan tedbirler üzerine” bir karar imzaladı.

Belgeye göre, Goskomzemgeodezkadastra, Karakalpakstan Bakanlar Kurulu ile birlikte, bölgesel ve büyükşehir belediye yetkililerine 2018-2021 yılları arasında bölgesel birimlerin sınırlarının oluşturulması görevi verildi.

Bölgesel sınırlar oluşturulduktan bir ay sonra, Bakanlar Kurulu, Zhokargy Kenes ve milletvekilleri idari-toprak birimlerinin sınırlarını oluşturmaya veya değiştirmeye ilişkin teklifleri sunacaklar.

2018-2021 yıllarında, arazi kaynaklarının envanteri, mera ve otlakların jeobotanik bir araştırması ile gerçekleştirilecek. Sunulan raporlara göre Bakanlar Kurulu şu somut önerilerde bulunacak:

Karakalpakistan Cumhuriyeti, bölge ve Taşkent kentinde kategorilerin  ve arazi kaynaklarının çeşitlerinin değiştirilmesi;

Arazi mevzuatının ihlal edildiği davaların ortadan kaldırılması;

Arazi kaynaklarının hedefli ve etkin kullanımının örgütlenmesi;

Bozulan ve bozulmuş arazinin restorasyonu veya korunması.

Ayrıca, Goskomzemgeodezkadastra’nın arazilerinin kullanımını  ve korunmasını kontrol eden devlet müfettişleri, örgütsel ve yasal biçimlerine bakılmaksızın, arazi kullanıcılarına tahsis edilen arazilerin kullanımının düzenli olarak izlenmesini gerçekleştirme hakkına sahip.

Aynı zamanda arazi kullanıcılarının finansal aktivitelerine müdahalede bulunmak kanun gereği yasaklar arasında bulunuyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!