Özbekistanlı doktora öğrencileri Konya’da bir araya geldi

Mart 16, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 735 Görüntülenme
Özbekistanlı doktora öğrencileri Konya’da bir araya geldi

Konya Selçuk Üniversitesinde “İki kardeş devlet Türkiye-Özbekistan ve Gelecekteki ilişkilerinde benim yerim” adlı Türkiye’de eğitim gören Özbekistanlı doktora öğrencilerinin tez sunumları programı düzenlendi.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği, Selçuklu Belediyesi ve Türkiye’deki Özbek Öğrenciler Cemiyeti (WAYU) destekleriyle, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen program, 15-16 Mart tarihleri aralığında devam etti. Aynı zamanda, Tez Sunumu Programı, Türkiye’de öğrenim gören Özbekistanlı doktora öğrencilerini ilk defa bir araya getiren program oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti. Türkiye’nin farklı şehirlerinde eğitim alan 40 doktora öğrencisini bir araya getiren etkinlikte, 3 farklı oturumla 14 doktora tezi sunumu yapıldı.

İkili ilişkilerde öğrencilerin rolü

Programın Özbekistanlı doktora öğrencileri için bir ilk olduğunu belirten YTB Orta Asya sorumlusu Engin Vural, “Bu program, öğrencilerimizin kendi inisyatifleriyle düzenlediği ilk program. Ben daha önce benzer bir örneğini görmedim. Bu bizim için ayrı bir gurur kaynağı”, diye konuştu. Ayrıca, Vural, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde Türkiye’de eğitim alan lisansüstü öğrencilerin önemli rol üstlendiğini ifade etti.

Özbekistan-Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın her geçen gün genişlediğini ve geliştiğini belirten WAYU Türkiye Başkanı Ergash Jumaev, “İkili ilişkiler, eğitim alanında yapılan işbirliklerin genişletilmesine ve kültürel alanda ortak tarihi mirasların tanıtılmasına yönelik faaliyetlerle desteklenirse daha da büyük ivme kazanacaktır. Bu bağlamda, biz, Türkiye’de eğitim alan Özbekistanlı öğrenciler, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için verimli proje ve çalışmalara imza atmalıyız”, dedi.

Tez sunumları

3 farklı oturumla gerçekleşen 14 doktora sunumu, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Felsefe, Siyaset ve disiplinlerarası incelemeler şeklinde ele alındı. Prof. Dr. Doğan Yörük’ün başkanlığındaki ilk açık oturumda, “İlk Türkçe Kur’an-ı Kerim Tercüme ve Tefsirleri. Çağatayca Tefsir-i Hüseynî Tercümesi” konusunda Dr. Öğretim Üyesi Saidbek Boltabaev, “Türkistan Halkları Resmi Belgelerinin Üslup İncelemesi” konusunda Jannatkhon Askarova, “Tevarihi Güzida Nüsratname Hakkında Bir İnceleme” konusunda Avazkhon Umarov, “Özbek ve Türk Dillerinde Fiillerin Gramatikal Morfem Olarak Kullanımlarının Karşılaştırmalı İncelenmesi” konusunda Guzal Narkulova sunumlarını gerçekleştirdi.

Prof.Dr. Mustafa Demirci’nin başkanlığındaki ikinci oturumda ise “Büyük güçler aracılığıyla Orta Asya’da bölgesel bütünleşme: Avrasya Ekonomik Birliği, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Yeni İpek Yolu projeleri” konusunda Otabek Omonkulov, “Türkistan Muhaciratının Türkiye’deki Merkezi Adana” konusunda Feruza Shokirova, “Resimli Tarih Geleneğinin Önemli Bir Örneği Hafız-ı Ebru, Külliyat-i Tarih” konusunda Gulzada Makhmudjonova, “İslam Felsefe-Bilim Tarihinde İlimlerin Sınırlarını Belirleme Meselesi” konusunda Bahadır Musametov sunumlarını yaptı.

Tez sunumlarının son oturumu Prof.Dr. Bünyamin Ayhan’ın başkanlığında gerçekleşti. Söz konusu oturumda “İfade Özgürlüğü Bağlamında Özbekistan’da İnternet Gazeteciliği” konusunda Abror Masharipov, “Televizyon Reklamlarında Yaratıcı Bir Öğe Olarak Maskotlar” konusunda Alisher Safarov, “Yeni Medyada Kimlik İnşasında Kültürel Farklılıklar: Türkiye, Kırgızistan ve Uygur Türkleri’nin İnstagramda İdeal Kimlik Yaratma Çabası” konusunda Gulina Yusupova, “Tüketici Hakları” konusunda Olimjan Elov, “Toplu Taşıma Sistemi Planlaması ve Geliştirilmesi” konusunda Shuhratjon Hidirov ve “Prostat Kanseri Gelişiminde İnflamasyon Aracılıklı Migrasyonun Protein Profilinin Tanımlanması” konusunda İroda Saydullaeva sunumlarını yaptı.

Oturum sonlarında katılımcılara katılım belgesi takdim edildi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!