Prenses ve Esir Hikâyesi – Rabia Belhi

Ocak 24, 2018 0 Yorum Analizler , Asya 1377 Görüntülenme

Halk arasında Rabia Belhi ve Zayn El-Arab olarak bilinen Rabia Kazdari, efsanevi bir Pers öykü figürüdür. Kazdari,  Farsça şiir söyleyen ilk kadın şair ve Fars şiirinin anasıdır.

Rabia Belhi, Belh Sultanı Kab Kazdarı’nın kızıdır. Sultan Kab, oğlu Haris dahil dünyadaki her şeyden kızını daha çok seviyordu. Emir hasta yatağında oğlu Haris’e, Rabia’ya iyi bakmasını vasiyet etmişti. Haris emir olduğunda kız kardeşini korudu ve kolladı ta ki, Rabia’nın Bektaş’a âşık olana kadar.

Fars Şiirinin Kraliçesi Bir Türk’e Âşık Oldu

Haris’in Bektaş adlı Türk soylu bir askeri vardı. Rabia,  asker Bektaş’a âşık olmuş ve yazdığı şiirleriyle kendi resmini çizerek Bektaş’a mektuplar gönderiyordu. Rabia’nın şiir yazdığını sadece zamanın ünlü şair Rodaki biliyordu. Rabia, Rodaki’ye Bektaş’a olan sevgisini anlattı ve bunu bir sır olarak saklanmasını istedi. Lakin bir gece Rodaki saray partisine davet edildi ve içki içip sarhoş oldu. Sarhoşken Rabia’nın bir şiirini okudu ve Haris Ona “Bu kimin şiiri?” diye sorduğunda Rabia ve Bektaş’ın gizli aşk hikâyesini anlatı verdi. Haris bunu duyunca çok kızmış, ama sarhoşmuş gibi davranmış. Haris daha sonra bir askerden Rabia ve Bektaş arasındaki ilişki ile ilgili kanıt bulmasını istedi. Asker Rabia’nın yazdığı mektuplarını buldu.

Bektaş’a Aşık Olmanın Cezası Ölüm Oldu

Haris, çok sevdiği kız kardeşini hamamın içinde hapsetmiş ve damarlarını kestirmişti. Kanlar içinde yüzen Rabia, son nefesini verene kadar hamamın duvarlarına kanıyla Türk yiğidi Bektaş’a şiirler yazmış. Onun son sözleri, vahşice katledildiği hamamın duvarlarına yazdığı sevda şiirleridir. Zalim emir Haris, Bektaş’ı de öldürmek istemiş ve onu zindana atmış. Bektaş, Rabia’nın ölüm haberi alınca zindandan kaçmış. İntikam peşine düşen Bektaş, bir fırsatını bulup zalim Haris’i öldürmüş ve kellesini alıp Rabia’nın mezarına götürmüş. Bektaş kavuşamadığı sevgilisinin mezarı başında kendi canına kıymış.

Hicri dördüncü yüzyılında yaşamış Rabia, şairliğin yansıra resim yapmak, kılıç kullanmak ve biniciliği ile de ünlüdür. Rabia’nın farklı yetenekleri, güzelliği, gazel söyleyişi ve acı hayat hikâyesinin (prenses ve esir) anlatısı Atar Neyşapürri, Abdul Rahman Cami gibi ünlü şairlerin eserlerinde yer bulmuştur.

 Rabia’nın Kızları

Afganistan’da kadına karşı şiddet olaylarına tepki olarak “Rabia’nın Kızları” isminde bir kitap yayınlandı. Ayrıca “Rabia’nın Kızları” Facebook sayfası ve bir radyo istasyonu açıldı. Rabia’nın Kızları facebook sayfasında kadınların acı hikâyeleri ve kadın hakları hakkında yazılar yayınlanmaktadır.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!