Referandum sonrası Makedonya

Ekim 17, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 407 Görüntülenme
Referandum sonrası Makedonya

Makedonya’nın isim değişikliği yolunda 30 Eylül’de sandık başına gitmesinin ardından ülkede belirsizlikler devam ediyor. Yunanistan ile imzalanan Prespa Anlaşması gereği anayasa değişikliği tartışmaları bugün de Makedonya meclisinde.

Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini ve AB ve NATO’ya üyeliği meselesi 30 Eylül referandumumun ardından meclis gündemine taşındı. Referandumda %91 evet çıkmasına rağmen katılımın %36’yı aşamaması Makedonya’nın durumunu belirlemede yetersiz kaldı.

AB’nin desteğini alarak, sürecin mecliste devam etmesini öngören Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) hükümeti anayasa değişikliği tartışmalarında üçüncü güne ulaştı.

Toplam 120 milletvekilinin bulunduğu mecliste anayasa değişikliğinin onaylanması için 80 milletvekilinin “evet” oyu kullanması gerekiyor. 3/2 çoğunluğu sağlama çabasında olan hükümet Yunanistan ile imzalanan Prespa Anlaşmasını ile ismini “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirmek ve bunun karşılığında Yunanistan’ın AB ve NATO üyelik vetolarını aşmaya çalışıyor.

Çoğunluğu sağlamaya çalışan Başbakan Zoran Zaev dün yaptığı konuşmada Milletvekillerine 27 Nisan meclis saldırıları konusunda barış ve af teklifinde bulundu.

Muhalefet Partisi Değişiklikleri desteklemiyor

Ana Muhalefet Partisi İç Makedonya Devrimci Örgütü (VMRO) milletvekilleri anayasa değişikliğini oylamayacağını duyurdu. Yunanistan ile yapılan anlaşmanın başından beri yanlış olduğunu dile getiren Parti Genel Başkanı Hristijan Mickovski anlaşmanın Makedon kimliği ve ülkenin geleceğine zarar verdiğini belirtti.

Referandum sürecinde Türk Partilerinin Tutumu

Mecliste birer milletvekilleriyle temsil edilen Türk Demokratik Partisi (TDP) ve Türk Hareket Partisi (THP) anayasa değişikliği için “evet” oyu kullanacaklarını duyurdu.

Meclisteki oylama sürecinin on gün içinde tamamlanması gerekiyor. 71 milletvekilinin “evet” dediği oylamada bu rakam 80’e ulaşabilecek mi? sorusu Makedonya gündeminin en önemli meselesini oluşturuyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!