Romanya’da “Türk Dili Günü” Kutlandı

Haziran 12, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 800 Görüntülenme
Romanya’da “Türk Dili Günü” Kutlandı

İlki 2017 yılında kutlanan Türk Dili Günü kutlamaları bu yıl Ovidius Üniversitesi’nde düzenlenen IV. Kültürel Çok Seslilik: Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti” Konferansı ile birleştirilerek uluslararası bir etkinlik halinde gerçekleştirildi.

Romanya Türk Demokratik Birliği’nce organize edilen kutlamalara Gagauz Yeri, Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Türkiye’den de katılım oldu. Anmalar çerçevesinde Köstence’de TİKA tarafından yenilenen Türkçe sınıfları açıldı.

“Türk Dili Günü” kutlamaları, Köstence Regina Maria Sanat Merkezi’nde Büyükelçi Osman Koray Ertaş, TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin ve birçok Rumen üst düzey yetkilinin katıldığı, folklor dansları ve konserlerin düzenlendiği programla devam etti.

TİKA tarafından renove edilen Köstence Sosyal Yardım ve Çocuk Esirgeme Kurumu Micul Rotterdam Yetimhanesini ziyaret eden heyet, yetim çocukları çeşitli hediye ve gıda paketleriyle sevindirdi.

Dobruca’da Türk Varlığı

Romanya’nın Dobruca bölgesi 1263 yılında Babadağ Kasabasının kurulması ile yoğun Türk nüfusu almıştı. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşına kadar da burada Türk nüfusu çoğunluktaydı. Romanya’nın başka bölgelerinden getirilerek yerleştirilen Rumen nüfusu ve göçlerle azalan Türk nüfusu bölgenin yapısını değiştirdi. Kırım’dan ve Kırım’ın batısından Abdülmecit döneminde getirilerek yerleştirilen Türklerle birlikte bugün Dobruca’da 150 bin civarında Türk topluluğu azınlık olarak yaşıyor.

Romanya’daki Türk toplulukları Romanya Demokrat Türk Birliği ve Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği olarak örgütlü durumdalar. Babadağ’da Saru Saltuk Baba, Köstence’de Kral Camisi, Bükreş’te ve İbrail’de Türk şehitliği var.

Dünyaca ünlü Prof. Dr. Kemal Karpat da Babadağ’ın kuzeybatısında bulunan Armutlu (Turda) köyünden. Babasının mezarı da halen o köyde.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!