Rumen Kilisesi Moldova’da Güçlenmeye Çalışıyor

Haziran 7, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 826 Görüntülenme
Rumen Kilisesi Moldova’da Güçlenmeye Çalışıyor

Rumen Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Basarabya Metropolitliği, Moldova’nın Güney bölgesine yeni bir piskopos atayarak Moldova’da güçlenmeye çalışıyor. Rus Kilisesine bağlı Moldova Metropolitliği’nin ise ülkenin güneyinde kendi piskoposu bulunuyor. Gagavuz Yeri ayrı bir bölge olarak ne Rumen kilisenin ne de Rus kilisenin idari yapılanmasında yer alıyor.

 ANKARA – Moldova’da 1990’dan beri Rus Kilisesi’nin yanında Rumen Kilisesi de faaliyet gösterir durumda

Rumen Kilisesi, Moldova’nın Güney bölgesine yeni bir piskopos atayarak, ülkede kendi varlığını daha etkin bir hale getirmeye çalışıyor.

Moldova’daki yerel basında çıkan haberlere göre, Rumen kilisesine bağlı Basarabya Metropolitliği, ülkenin güney bölgesine Veniamin Goreanu’yu piskopos olarak görevlendirdi.

Moskova Patrikhanesine bağlı Moldova Metropolitliğinin aynı bölgede kendi piskoposu olsa da, Basarabya Metropolitliği kendi piskoposunu atadı.

Basarabya Metropoliti Petru, Bükreş’te Piskopos olarak seçilen Veniamin’i Moldova’daki papazlara tanıttı.

Moskova Patrikhanesinden Moldova’da ikinci piskoposun atanmasıyla ilgili herhangi bir tepki gelmedi.

 Moldova’da iki kilisenin varlığı

Moldova’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1992 yılından bu yana hem Rus kilisesi hem de Rumen kilisesi kendi varlığını sürdürmekte. Moskova Patrikhanesine bağlı olan Moldova Ortodoks Kilisesi’nin Moldova’da altı bölgesi: Merkez (Kişinev), Balti, Briceni, Ungheni, Cahul ve Tiraspol piskoposlukları. Bütün bu bölgelerde kendi piskoposları bulunuyor. Rumen Patrikhanesine bağlı Basarabya Metropolitliği’nin ise ülkede 3 bölgesi bulunmasına rağmen bugüne dek Başpiskopos ile yönetilmekteydi.

Rus Kilisesi Moldova topraklarında her ne kadar etkin halde olsa da son zamanlar Rumen kilisesi, faaliyetlerini yoğunlaştırarak, kendi egemenliğini sağlamak için girişimlerde bulunuyor.

Moldova’daki kilise arasında ‘toprak’ sorununun çözülmesi senelerdir beklense de her iki kilisenin temsilcileri bir araya gelmek için istekli değiller.

Gagavuz Yeri’nin kilise sorunu

Gagavuz Yeri ayrı bir bölge olarak ne Rumen kilisenin ne de Rus kilisenin idari yapılanmasında yer alıyor.

Moskova Patrikhanesine bağlı olan Moldova Ortodoks Kilisesi’nin Moldova’da altı bölgenin de 1998 yılına kadar kendi piskoposları yoktu. Kişinev Başpiskoposu Vladimir’e bağlı olma üzere 1998’de bu bölgelere piskoposlar atandı.

Gagavuzlar, Gagavuz Yeri’nde ayrı bir piskoposun atanması için Kişinev Başpiskoposu Vladimir’e talepte bulundu. Gagavuzların talebi olumsuz cevaplandı.

Gagavuz halkı, 2013 yıllında bu konuyu gündeme taşısa da Kişinev’den mali sorunları sebep gösterilerek tekrardan olumsuz cevap geldi.

Kilise yöneticileri, devletten ayrı olarak hareket eden Moldova kilisesi bütçesinin halkın bağışlarıyla oluştuğunu belirterek, Gagavuz Yeri’nin ayrı bir bölge olup kendi piskoposuyla hareket etmelerine karşı çıktı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!