Rus Haber Ajansı Regnum, Orta Asya’yı “Türkistan” Olarak Tanımlayacak

Haziran 20, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 958 Görüntülenme
Rus Haber Ajansı Regnum, Orta Asya’yı “Türkistan” Olarak Tanımlayacak

Rusya’nın en etkin haber ajanslarının biri olan Regnum, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın bulunduğu bölgeye Merkezi ya da Orta Asya yerine Türkistan diyecek.

Regnum, yayınlarında Orta Asya’nın yerine bölgenin eski coğrafi tanımı olan Türkistan’ı kullanmaya karar verdi. Bu bilgiyi haber ajansının baş editörü Modest Kolerov kendisinin sosyal medya hesabından duyurdu.

Kolerov, ‘‘Regnum, Merkezi /Orta Asya/ Kazakistan gibi coğrafi tanımları reddederek, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın bulunduğu bölgeye ‘Türkistan’ diye eski ismiyle tanımlamaya karar verdi” deniliyor.

Şu anda Regnum’un sitesindeki dış haberler bölümünde Türkistan bölgesi haberleri ayrı bölüm olarak yayınlanıyor.

Türkistan

Türkistan, günümüzde Merkezi Avrasya ya da Orta Asya denilen coğrafi bölgenin tarihi adıdır. Bu bölge Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan’ı kapsıyor.

20.yüzyılın başlarına kadar kullanılan Türkistan tanımı, bölgenin tamamıyla Sovyet yönetiminin altına geçmesinden sonra kullanımdan çıkarılmıştı. Daha doğrusu 1920 yıllarda Orta Asya olarak değiştirilmişti. Sonradan bölge Merkezi Asya ya da Avrasya olarak yeni tanımlar ile de adlandırılmaya başlamıştı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!