Rusya, çekim yapan Türk gazetecileri gözaltına aldı

Aralık 21, 2021 0 Yorum Dünya , Türkistan , Türkiye 329 Görüntülenme
Rusya, çekim yapan Türk gazetecileri gözaltına aldı

Rusya’da Türk kökenli halkların yaşadığı Hakasya Cumhuriyeti’nde çekim yapan iki Türk gazeteci gözaltına alındı.

Türk halkların kültür ve gelenekleri ile yakından ilgilenen GZT Editörleri Nazgul Kenzhetay ve Emin Karaçak, çekim yapmak için ilk önce Rusya’ya gitti.

Kenzhetay ve Karaçak, ilk önce Rusya’ya bağlı Yakutistan Cumhuriyeti ve Altay Cumhuriyeti’ne giderek, bu bölgelerdeki doğa ve manzaralarını ve burada hayatını sürdüren Türk soylu halkaların hayatını, kültür ve geleneklerini çekti.

Türk halklarının yaşamlarını belgeselleştiren gazeteciler, Hakas Cumhuriyeti’ne geçti, kaldıkları otelde terörle mücadele ekipleri tarafından baskına uğrayarak, 16 Aralık’ta gözaltına alındı.

Gazetecilerin eşyalarına el konuldu, çektikleri tüm verileri silindi. Kenzhetay ve Karaçak’a casusluk suçlaması yöneltildi. Gazetecilerin taleplerine rağmen avukat kullanma hakları yerine getirilmedi. Kenzhetay ve Karaçak, suçlu olduklarına dair bazı belgeleri imzalamaya zorlandı.

Türk gazeteciler, 17 Aralık’ta mahkeme karşısına çıkarılması ardından sınır dışı edilmek üzere Hakasya’nın başkenti Abakan’daki ‘geri gönderme merkezine’ sevk edildi ve ayrı hücrelere kondu.

Kaldıkları hücrelerde zor şartlarda hayat mücadelesi veren Kenzhetay ve Karaçak’ın, 10 günlük gözaltı süresi ardından sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Türklerin olduğu yerlerde sıkıntı yaşamaya başladılar

Rusya içinde sıkıntı yaşamadıklarını, ancak Türklerin yaşadığı yerlerde güvenlik güçlerin sıkıntı yaratmaya başladığını belirten Kenzhetay ve Karaçak, kendilerine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu belirtiyor.

Bu olay, Türk basınında yoğun ilgi gördü. Sosyal medyada da Türk gazetecilerin serbest bırakılmasına yönelik kampanya başlatıldı.

Gitmediğiniz, görmediğiniz yer sizin değil

Bu olay, Türk dünyasına karşı olanların gerçek yüzünü gösteriyor. Türk dünyası ile ilgilenenlere karşı tarih boyunca benzer muamele yapıldı. Türkler her zaman her yaşadığı bölgede bir tehdit unsuru olarak görüldü ve görülmeye de devam ediyor. Türk dünyası büyük güçler tarafından her zaman tehdit unsuru olarak görülmüş, hedef alınmıştır. Bugün de durumun farklı olduğu söylenemez.

Bu nedenle, başta Türkiye olmak üzere tüm Türk devletlerinin, buna göre hem iç hem dış siyasetini gözden geçirerek, hareket etmesinde yarar var.

Rusya’da ve dünyanın dört bir yanda yaşayan Türk halklarının yaşadığı sıkıntılara kulak verilmesi gerekiyor. Bu yerlere gidip, soydaşlara dokunmak bizleri daha da güçlü konuma getirecek.

Gitmediğiniz, görmediğiniz yer sizin değil!

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!