Rusya Ermeni Ordusunu Modernize Etmede Paşinyan ile Devam Edebilecek mi?

Şubat 26, 2021 0 Yorum Analizler , Kafkasya 177 Görüntülenme
Rusya Ermeni Ordusunu Modernize Etmede Paşinyan ile Devam Edebilecek mi?

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Başbakan Paşinyan ve hükümetine istifa etme çağrısında bulundu. Paşinyan ise yaptığı açıklamada, ülkede bir darbe girişimi yaşandığını söyledi. Paşinyan’ın, muhtıranın ardından Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığı açıklandı.

Öte yandan Paşinyan’ın açıklamaları sonrasında çok sayıda polis kuvvetinin hükümet binalarını koruma altına aldığı belirlenirken, teyit edilen bir bilgiye göre, Ermenistan semalarında savaş uçaklarının uçtuğu görüldü. Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile süren 44 günlük çatışmaların ardından Ermenistan’da eleştirilere maruz kalmıştı. Ermenistan lideri Paşinyan istifa çağrılarıyla karşılaşmış ancak görevini bırakmamıştı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan son bildiride Paşinyan’a istifa çağrısı hakkında, “Pozisyonumuzu teyit ediyoruz. İstifa çağrısı bir baskı neticesinde yapılmamıştır” ifadeleri kullanıldı. Ordunun tutumunun kabul edilemez olduğunu ifade eden Paşinyan, “Ermenistan ordusunun işleyişiyle ilgili köklü bir değişiklik için reform paketi hazırlıklarına başlıyoruz” dedi. Ermeni ordusunun siyasetten uzak durması gerektiğini ifade eden Paşinyan kendi taraftarlarına da mesaj vererek, “Ermenistan’ın demokrasisi için tüm Ermenistan halkını Cumhuriyet Meydanı’na çağırıyorum” şeklinde konuştu.

İki gün önce Rus Büyükelçi Kopırkin, Rusya’nın Ermeni ordusundaki reform sürecine tam destek vermeye hazırlanıp hazırlanmadığı sorusuna “Moskova, halihazırda bunu yapıyor” yanıtını vermişti. Ermenistan ve Rusya savunma bakanlıkları arasında çok farklı alanlarda çok yoğun görüşmeler yapıldığını belirten Kopırkin, “Ülkelerimiz, ordularımız arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesiyle ilgili konular istişare ediliyor. Zamanı geldiğinde gerekli bilgilerin verileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Dağlık Karabağ savaşı sonrası Ermenistan

Ermeni-Azerbaycan Dağlık Karabağ savaşı sonrası Ermenistan’ın Başbakanı Paşinyan liderliğinde toprak kaybetmesi, Ermeni toplumu açısından büyük hayal kırıklığına neden oldu. Toprak ve savaşı kaybeden liderin iktidarda uzun süre kalabilmesi pek mümkün görünmüyor.  Paşinyan açısından bakıldığında önünde iki seçenek mevcut. Birincisi, “seçim ile gelen hükümet seçimle gider” mantığıyla hareket ederek ülkede acil bir şekilde erken genel seçime gidilmesi. İkinci seçenek ise Batı eksenli politikadan tamamen uzaklaşarak Rusya’nın insiyatifi doğrultusunda hareket etmeyi kabullenmek. Eğer ikinci seçeneği yapmayı kabul ederse ülkedeki destekçilerini ve Batı’nın desteğini de kaybetmiş olacak. Aynı zamanda benimsediği siyasi çizgisinden de uzaklaşmış olacak.

Paşinyan’ın yönetime gelişinin en büyük faktörü, ülkeyi ekonomik sıkıntıdan kurtarmak ve Dağlık Karabağ sorununu kökten çözmekti. Şu andaki duruma bakıldığında Ermeni halkı için söz konusu hususların hiçbiri gerçekleşmiş değil. Bu nedenle yakın zaman içerisinde Paşinyan’ın görevi teslim ederek iktidardan gitme ihtimal çok yüksek.

Rusya’nın Paşinyan’la anlaşarak Ermeni ordusunu yeniden yapılandırılması hayli zor görünüyor. Rusya Transkafkasya bölgesinde nüfuzunu korumak için hiçbir zaman bölge ülkeleri arasındaki mevcut sorunlara yönelik nihai çözüm odaklı politika izlemedi. Kısmi çözüm ve tarafların gücünü dengede tutma taktiğini devam ettiğini gözlemlemek mümkün. 44 Günlük Karabağ çatışmasından sonra Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan ordusunun karşısında ne kadar zayıf düştüğü ise tartışma gerektirmeyen bir konu.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!