Şair, yazar ve pedagog Saken Seyfullin’in 125. doğum günü

Ekim 15, 2019 0 Yorum Türkistan 316 Görüntülenme
Şair, yazar ve pedagog Saken Seyfullin’in 125. doğum günü

Saken (Saduakas) Seyfullin, 15 Ekim 1894’te Cezkazgan bölgesi, Akadır ilçesinin Karaşilik köyünde doğdu. Kazak Edebiyatının kurucularından olan Seyfullin, Kazak edebiyatının klasik yazarlarından biri ve büyük devlet adamıdır.

İlköğretimi Akmola’daki Prihod Okulunda tamamlayan Saken Seyfullin, 1913 yılında (o dönem Mağcan Cumabay’ın da okuduğu) Omsk’taki Öğretmenler Seminerinde eğitim aldı.

Yazarın ilk şiir kitabı “Ötken  Künder” (Geçmiş Günler) Ekim 1914’te Kazan şehrinde yayınlandı. Saken Seyfullin, Kazak halkının ulusal bağımsızlığını destekleyen şiirler yazdı ve Kazak gençlerinin Omsk şehrinde kurduğu “Birlik” topluluğunun liderlerinden biri oldu. 1917 yılında Buğılı’da bir okul açtı ve orada öğretmen olarak çalıştı. Daha sonra Akmola’ya taşındı ve “Genç Kazak” devrimci örgütünü kurdu. Aynı zamanda “Hayat” gazetesinin yayınlanmasında önemli rol üstlendi.

1922 yılında halk eğitimi komiseri yardımcısı olarak çalıştı ve “Enbekşi Kazak” gazetesinin editörlüğünü yaptı. Kızılorda’daki Halk Eğitim Enstitüsünde ve Taşkent’teki Kazak Pedagoji Enstitüsünde müdürlük yaptı.  Ayrıca, “Yılın Kuşu” dergisine başkanlık etti ve “Yeni Edebiyat” dergisini açtı.

1927’de “Tar Jol Tayğak Keşüv” (Dar yol, kaygan geçit) adlı romanı yayınladı. Kazak Devlet Pedagoji Enstitüsü’nde doçentlik, Kazak Komünist Gazetecilik Enstitüsünde Profesör unvanını aldı. 1932’de “Edebiyat Cephesi” dergisinin editörlüğünü yaptı. Moskova’da ilk defa düzenlenen Kazak edebiyatı ve sanatının on günlüğüne katıldı. Saken Seyfullin, Kazak folkloru tarihine adanmış “Kazak Edebiyatı” kitabını yazdı. Ayrıca, Kazak edebiyatı ders kitaplarının yazılımında katkıda bulundu.

24 Eylül 1937 tarihinde “Vatan haini” suçlamasıyla gözaltına alınan Saken Seyfullin, hapiste geçirdiği sürede çeşitili işkence gördü. 25 Nisan 1938’de Kazak edebiyatının kartalı Saken, Almatı’daki hapishanelerin birinde kurşuna dizilerek öldürüldü. Yazarın ağabeyi ve babası 1937 yılında ölüm cezasına çarptırıldı. Eşi Gulbaram Batırbekkızı ALJİR kadınlar kampına sürgün edilmiş ve sürgün yolunda biricik oğlu Ayan’ı kaybetmiştir.

Saken Seyfullin, ölümünden 20 yıl sonra SSCB Askeri Yüksek Mahkemesi’nin  1957’de aldığı bir kararla suçsuz bulunmuş ve aklanmıştır. Şu anda Kazakistan’ın büyük şehirlerinde ve kasabalarında tiyatro, okul, kütüphane ve caddeler Saken Seyfullin ismini almıştır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!