Şanghay İşbirliği Örgütü

Nisan 3, 2018 0 Yorum Asya , Bölgeler 1283 Görüntülenme

Şangay Beşlisi,  Çin’in Şanghay kentinde  Kazakistan, Çin, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan tarafından imzalanan anlaşma ile Nisan 1996’da ortaya çıkmıştı. 15 Haziran 2001’de bu ülkelerin arasına Özbekistan’nın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) kuruldu.  8-9 Haziran 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen ŞİÖ Başkanları Konseyi’nin toplantısında Hindistan ve Pakistan da ŞİÖ’ne üye olarak kabul edildi.   Gözlemci statüsüne sahip dört ülke: Afganistan, Beyaz Rusya, İran, Moğolistan; Diyalog partneri statüsüne sahip altı ülke: Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Türkiye, Sri Lanka bulunmaktadır.

ŞİÖ kuruluş amacı

ŞİÖ, NATO veya AB benzeri bir örgüt değildir. Örgütün kuruluş amacı sınır sorunlarının çözümüydü. Fakat zamanla üye ülkeler farklı alanlarda işbirliğine gittiler. Özellikle 2001 yılı sonrası ulusalararası terörizmle mücadele konusunda üye ülkeler bir araya gelmişti. Örgüt aynı zamanda tek kutuplu dünya’ya karşı bölgesel bütünleşme çabası olarak ortaya çıkmıştı. Kuruluş amacı her ne kadar sınır meselelerine dayansa da ülkeler arasındaki işbirliğin diğer nedeni ekonomik çıkarlardır.

Örgütün etkinliği

Büyük bir örgüt olan ŞİÖ’ne üye ülkelerin toplam nüfüsü yaklaşık dünya nüfusunun yarısını oluşturur.  Ayrıca Çin, Rusya, Pakistan ve Hindistan gibi nükleer güce sahip dünyanın dört ülkesi de ŞİÖ üyesidir. Rusya ve Çin sahip olduğu askeri kuvvet veya kapasite ile dünyanın en güçlü üç silahlı kuvvetlerinin arasında yer almaktadır.  Bu bakımdan, ŞİÖ askeri kapasite olarak önemli bir gücü temsil eder.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!