Sekellerin hürriyet mücadelesi 2-Sekelistan Seyahat Notları

Ağustos 7, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 611 Görüntülenme
Sekellerin hürriyet mücadelesi 2-Sekelistan Seyahat Notları

08 Ocak 2018 de Macarların ve Sekellerin partileri olan Erdel Macarları Demokratik Birliği, Macar Halk Partisi ve Macar Yurttaş Partisi yetkilileri Erdel’in en büyük şehri Cluj Napoca’da bir araya geldiler. Yayınlanan ortak bildiride, partilerin ortak cephe oluşturduklarını, Sekelce konuşan ve yaklaşık 700 bin nüfusa sahip olan Sekellerin çoğunlukta olduğu bölgelerde yerel, idari ve kültürel olmak üzere üç aşamalı özerklik talep ettiklerini kaydettiler.

Bunlar özetle: Sekellerin en az yüzde 10’unun yaşadığı bölgelerde Sekelcenin resmi dil olması, Sekel öğrenciler için özel eğitim ve sınav sistemi ve Sekelistan bayrağının kullanımına izin verilmesi, bölgede, 1848 Macar Devrimi’nin kutlandığı 15 Mart tarihinin resmi tatil olarak kabul edilmesi şeklindedir. Erdel Macarları Demokratik Birliği lideri ve eski Kültür Bakanı Kelemen Hunor şu açıklamayı yaptı:  “Özerkliğe dair bu konular, mevzuata uyarlanarak ve Rumenceye çevrilerek olabildiğince hızlı bir şekilde müzakere edilmelidir.”

Romanya’nın 2018’de Erdel bölgesi ile birleşmesinin 100. yıl dönümü kutlamalarına hazırlanan Romanya’nın Başbakanı Mihai Tudose’un, buna karşı cevabı sert oldu: “Daha önce bayrak asılmak istendiğinde de aynı cevabı vermiştim. O zaman da söylediğim gibi, eğer o bayrak rüzgârda dalgalanırsa hemen yanında yerel sorumluları da sallanacaktır.”

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto buna tepki gösterdi: “Romanya’nın hâlihazırdaki başbakanının açıklaması, bir ulusal topluluğu, onların temsilcilerini idamla tehdit etti. Bu kesinlikle kabul edilemez. Avrupa’ya, Avrupa’nın değerlerine ve 21. Yüzyıla kesinlikle uygun değilMacar hükümeti Romanya’da yaşayan Macar azınlıkla ilgili karşılıklı saygıya dayanan bir iş birliği kurmak istiyor. Konu ile ilgili olarak Romanya’nın Budapeşte Büyükelçisi bakanlığa çağrılmıştır.

Sekeller, Macarlar için Macar, Romenler için ise daha önceki Gagauzlar gibi asil Romen olmak için sırasını bekleyen Romanya vatandaşlarıdır. Türkiye için ise uzak ve çok uzaktaki akrabalarımızdır. Sekeller, İstanbul’un yeniden fethi, Erzurum’un kurtuluşu sonrasında bile değerlendirmeye alınamayacak kadar uzaktalar.

Bu ironi dolu satırları bir kenarı iterek bilimsel tezlerle hızlıca bir yol haritasına ihtiyaç duyulmakta.

İlk paragrafa dönersek, Üniversitelerimiz ile bürokrasi arasında bağ olmayınca, üniversitelerimiz kurumlarımıza veri sunmadıkça, bürokratlarımız en azından ilgili tezlerin sonuç bölümlerinden faydalanmadıkça aynı işleri yapar dururuz. Han hususta olursa olsun bir toplantı yapacaksanız başlık benden “….. dünü, bugünü, yarını” boşluğu siz doldurun. Zaten hazır konuşmacılar bulmanız da zor olmaz. Yirmi yıl önce konuştuğunu gelir konuşur. Konuştukları da yanlış olmaz. O halde hiç olmazsa gerilemediğiniz yerinde durduğunuz için şükür edelim!

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!