Sekellerin hürriyet mücadelesi-Sekelistan Seyahat Notları-4-

Temmuz 30, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 470 Görüntülenme
Sekellerin hürriyet mücadelesi-Sekelistan Seyahat Notları-4-

Eğer YÖK Tez sistemine girer ve “sekel” yazarsanız tıp ile ilgili birçok tez geliyor. Sekeller ve Sekelistan ile ilgili herhangi bir teze rastlamadım. Bu üzücü. Türkoloji bölümlerimizin de keyfe keder tezler verdiği buradan anlaşılıyor.

Batı Trakya, Bulgaristan ile ilgili istemediğiniz kadar tez var. İstemediğiniz kadar çünkü tezlerin birçoğu birbirine benziyor. Yan yana konan tuğlalarla da bir yere ulaşamıyorsunuz. Tezler birbirini yükselten değil.

Sekellerle ilgili son yıllardaki gelişmeleri bu yazımda yer vereceğim.

Komünizmin yıkılması ile Sekeller milli uyanışa geçmişti. 199’lı yıllarda Genç Sekeller Formu (Szekely Youth Forum-Szekely Ifjusagi Forum), yıllar sonra ilk kez Sekel bayrağını kullandı. Sekellerin kısa tarihi ve ideolojisinin ana hatlarını anlatan bir kitapçık yayımladılar. Eski Sekel yazı dilini canlandırdılar ve yerleşim yerlerinin girişlerine astılar. Ama Romanya Macarlarının Demokratik İttifakı bu mücadelenin bölücülük olduğunu ifade etti ve Genç Sekeller Formu ince bir siyasetle “dostları” tarafından zamanla ortadan kalktı. Sonrasında ise 1996 yılında Macaristan ve Romanya arasında yapılan anlaşma ile Romanya’daki Macar ve Sekel azınlığın hakları Romanya’nın inisiyatifine bırakıldı.

Milli Sekel Konseyi

2003 yılında Milli Sekel Konseyi (Szekler National Council/Szekely Nemzeti Tanacs) oluşturulmuştur. Bu Konseyin amacı barışçıl yollarla Sekelistan’ın özerkliğini elde etmesidir. 10 Mart 2013 yılında bağımsızlık ilan ettiler ama kabul görmedi. Bununla beraber her yıl 10 Mart günü “Bağımsızlık İçin Özgürlük Günü” olarak kutlamalar yapılır.

Sekeller, Romanya’yı işgalci olarak görmektedirler. Bugün barışçıl yollarla Romanya’da özerklik için teröre bulaşmadan mücadele etmektedirler. Milli Sekel Konseyi, Sekel Milleti tabirini kullanıyor. Macarlar ise Sekel milletini kabul etmiyor, onların Macar Milletinin bir parçası olduğunu kabul ediyorlar. Bununla birlikte 2004 Macaristan’da yapılan halk oylamasında Sekellere Macar vatandaşlığı verilmesi reddedildi.

Sekeller, 15 Mart 2006 yılında Sekel özerkliği için Odorhei Secuiesc’de 4.000-10.000 kişilik barışçıl bir gösteri düzenledi. Ertesi gün bölgeye giden Romanya Başbakanı kimseye özerklik verilmeyeceğini beyan etti. 12 Şubat 2007’de Macaristan Başbakanı Laszlo Solyom Romanya’yı ziyaret ederek Romanya Başkanı Basesku ile görüştü. Basescu, Sekellerin durumunun Avrupa Birliği standartları ile uyum içerisinde olduğunu, buna rağmen yapılacak bir referandumun Romanya yasalarını test olarak algılanacağını ifade etmiştir.

Romanya zamanla Sekellere karşı daha görünür tavırlar koymuştur. Şubat 2013 yılında Sfanta Georghe ilinde yeni atanan valinin yemin töreninde salondan Sekel bayrağı çıkarılmıştır.

Sekeller barışçıl mücadelelerine devam ediyor. Buna yönelik faaliyetlerden biri de 10 Mart 2013 tarihinde Sekel Özerkliği için yürüyüş (Sekellerin Özgürlük Günü – Szekely Szabadsag Napja) yapıldı. Macaristan’ın Avrupa Parlamentosu temsilcisi Laszlo Tökes de yürüyüşe katıldı. 2013 yılı sonbaharında da “Özerklik İçin Sekel Büyük Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Binlerce kişi 53 km uzunluğunda insan zinciri oluşturdular. Yine 10 Mart 2014 tarihinde Targu Mureş kentinde binlerce kişi Sezel Özerkliği için yürüyüş yaptı. Budapeşte’de Romanya Büyükelçiliği önünde Macar ve Sekel Milli Marşları okundu. 15 Mart 2016’da Targu Secuiesc’de “Sekellerin Özgürlük Günü” gerçekleşti.

 

Devamı gelecek hafta…

 

Önceki yazılar:

Sekelistan seyahat notları

Sekelistan seyahat notları – 2

Karpatlar’da yaşayan Hunlar-Sekelistan Seyahat Notları-3

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!