Sibirya yangınları: ölümcül tehlike

Ağustos 23, 2019 0 Yorum Türkistan 430 Görüntülenme
Sibirya yangınları: ölümcül tehlike

Rusya’nın Sibirya bölgesinde Temmuz ayının ilk yarısında meydana gelen yangınlar bölgedeki bioçeşitliliğe zarar vererek, doğada nadir bulunan hayvanlar ve bitki örtüsünü yok etti. Bilim insanlarının açıklamalarına göre, Sibirya’daki ormanların eski haline dönmesi en az 100 yıl sürecektir.

Çevreci uzmanların tahminlerine göre, yangının kapsadığı bölgelerde 5.500’den fazla samur, 300 ayı, yaklaşık 2.700 sığın ve 1.500 Ren geyiği yaşamaktaydı. Hayvanların tümünün yangın sırasında ölmediğini varsayan uzmanlar, hayatta kalanların yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldıklarını da vurguladı.

Irkutsk Devlet Tarım Üniversitesi, Biyoekoloji anabilim dalı öğretim üyesi Aleksandr Kondratov toynaklı hayvanların ve büyük avcıların yangından kaçabilme ihtimallerinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Yırtıcı kuşlar yangın sırasında ölüyor. Sansargiller alevden kaçarak saklanmayı başarsa da, yangın dumanından ölürler. Aynı zamanda hayatta kalan hayvanlar da zarar görecek. Çünkü söz konusu hayvanların yaşam yerleri büyük hasar görmüş ve artık eskisi gibi olmayacaktır.” diye konuştu.

Öte yandan, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Rusya bioçeşitliliği koruma programı yöneticisi Vladimir Krever, Sibirya’da ortaya çıkan yangınların doğada nadir bulunan 11 hayvan türünün hayatını tehlikeye düşürmediğini dile getirdi. Söz konusu nadir hayvanlar arasında, Yakutistan’da görülen ak turna ve argali gibi Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ne giren hayvan türleri bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!