Sibirya’daki büyük yangın devam ediyor

Ağustos 7, 2019 0 Yorum Türkistan 158 Görüntülenme
Sibirya’daki büyük yangın devam ediyor

Rusya’nın Sibirya bölgesinde Temmuz ayının ilk yarısında başlayan orman yangını hala söndürülemedi. Orman Federal Ajansı’nın verilerine göre, yangın 4 milyon 300 bin hektar alana yayıldı. Türk kökenli halkların yoğun olarak yaşadığı Yakutistan, Buratiya, İrkutsk, Krasnoyarsk ve Zabaykalsk bölgelerinde devam eden orman yangınları nedeniyle 800’den fazla yerleşim biriminin dumandan olumsuz etkilendiği duyuruldu. Yangının büyümesi ve yerleşim yerlerine yayılması sebebiyle Sibirya’nın İrkutsk, Krasnoyarsk bölgeleri ile kısmen de Buratiya’da “acil durum” ilan edildi.

Maliyet nedeniyle “müdahalesiz” kaldı

Rusya Federasyonu, yaptırımlar ve Rusya ekonomisinin büyüme hızındaki düşüş sonucunda 2015 yılında tasarruf tedbirleri aldı. Tasarruf tedbirleri kapsamında orman yangınlarıyla ilgili yasa da yürürlüğe girdi. Kabul edilen yasaya göre, yangın söndürme çalışmalarının maliyeti, oluşan hasar maliyetinden daha fazla olduğu zaman, yangınlara müdahale edilmeyebilir. Söz konusu yasayla kendisini savunan yetkililer, orman yangınlarına hemen müdahale etmedi. Sadece yerleşim yerlerini tehdit eden yangınlarda söndürme çalışmaları yürütüldü.

Orman yangınlarının söndürülmesini gereksiz gören Krasnoyarsk Bölgesi Valisi Aleksandr Uss, yangınlarının söndürülmesinin anlamsız ve zararlı olduğunu ifade etti. Uss, orman yangınlarının söndürülmesini, soğuk havalarda buzdağlarını eritilmesi çabasıyla karşılaştırdı.

Çevreciler verileri yalanlıyor

Yangın söndürme çalışmalarının hemen başlatılmaması üzerine yapılan çevrecilerin ve kamuoyunun yoğun eleştirisi, Rus hükümetinin harekete geçmesini sağladı. Resmi kaynaklara göre, yangın söndürme çalışmalarında yaklaşık 9 binden fazla insan, 2 bin 800 yangın söndürme aracı ve 28 söndürme uçağı görev alıyor. Ayrıca 31 Temmuz’da Putin’in talimatıyla Rusya hava kuvvetleri de yangın söndürme çalışmalarına dahil oldu.

Savunma Bakanlığı, 4 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada, dört gün içinde hava kuvvetlerinin desteğiyle yangının 750 bin hektardan fazla bir alanda söndürüldüğünü bildirdi. Greenpeace ise  bu verilere şüpheyle yaklaştı. Greenpeace üyesi Anton Beneslavsky, “Daha önce orman yangınlarını söndürme çalışmalarında böyle bir sonuç görülmedi.  Savunma Bakanlığı raporlarına dayanırsak, 753 bin hektarlık alana 6 bin ton su bırakılmış. Böyle bir durumda  1 hektar alana yaklaşık sekiz litre su bırakılmış oluyor. 8 litre su ile 1 hektar alandaki ateşi söndürmek mümkün mü acaba?” diye konuştu.

Yangının nedeni ne?

Sibirya’daki yangının çıkış nedeni kesin olarak belli olmamakla birlikte, yangının çıkış sebebiyle ilgili Rusya’nın devlet kurumları tarafından farklı açıklamalar yapıldı.

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, orman yangınının, yasadışı ağaç kesimlerini gizlemek için kasıtlı olarak çıkarıldığını açıkladı. Ağaç kesimin kontrol altında tutulması gerektiğini savunan, Rusya Başsavcılık temsilcisi Aleksandr Kurennoy, “Irkutsk bölgesinde yasadışı kesimlerin yapıldığı tespit edildi. Çıkarılan yangınla bu yasadışı ağaç kesimleri gizlenmeye çalışılmıştır.” dedi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığğ, dikkatsizce yakılan ateşlerin orman yangınlarına neden olduğunu ve yangın çıkış noktalarının yol üzerinde bulunduğunu açıkladı.

Rusya Havadan Orman Koruma Servisi (Avialesoohrana) ise yangının, 30 dereceyi aşan kuru sıcaklar, rüzgar ve fırtınadan kaynaklandığını açıkladı.

Trump, Putin’e yardım teklif etti

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefondan arayarak, Sibirya’daki yangınları söndürme konusunda yardım teklifinde bulundu. Kremlin Basın Merkezi’nden 1 Ağustos’ta yapılan açıklamaya göre, Putin ve Trump telefonda görüştü. Putin’in Trump’a teşekkür ettiğini belirten açıklamada, “Putin, Trump’ın yardım teklifinin, Rusya ile ABD arasında ilişkilerinin yeniden kurulmasını sağlayacağını vurguladı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Daha önce, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de Sibirya’daki yangını söndürmede yardım teklifinde bulundu. Yardım teklifini Twitter hesabında yayınlayan Conte, Rusya’ya iki Canadair uçağını sağlayabileceğini belirtti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!